Film / seriál

Homolkovci súčasnosti? Hádkovci!

Hádkovi – česká komédia
Skylink Live TV

Sledujte na FilmBox HD na Skylink Live TV Sledovať

V hustom prúde nových českých komédií sa občas objaví tá, ktorá z neho vybočí – je originálna, naozaj vtipná, dobre zahraná. A Hádkovci presne takou komédiou sú.

Keď sa pred dvanástimi rokmi dali dohromady herečka Sandra Nováková a režisér Vojtěch Moravec, vznikol nielen partnerský a už dva roky svadbou posvätený vzťah, ale aj zaujímavý autorský tandem, aspoň pokiaľ ide o filmy. Tie majú Nováková s Moravcom zatiaľ na konte dva a oba sa podarili.

Bitka o byt

Kým komédiu Matky o životných peripetiách štvorice kamarátok písala Nováková ešte s kolegyňou Vandou Zaplatílkovou a Moravec ju potom zrežíroval, k Hádkovcom sa posadila už s ním. A z ich spoločného pera vzišla pôsobivá konverzačná komédia plná skvelých hlášok, absurdných dialógov a parádnych hereckých výkonov. Stačil im na to trojizbový byt v pražskom Hloubětíně, v ktorom sa stretávajú dvaja bratia so svojimi ženami. Byt patrí ich dedovi, s ktorým to v nemocnici nevyzerá dobre, a tak je, aspoň podľa oboch dám, najvyšší čas si byt premerať a zaujať pozície pred jeho porciovaním. Oba páry dúfali, že sa bytom preženú inkognito, už len preto, že Silva (Sandra Nováková) s Terezou (Jitka Čvančarová) sa neznášajú, ale nakoniec dorazili niekoľko minút po sebe. A keď stanú tvárou v tvár, začína sa moderná variácia na absurdné komédie Miloša Formana, Papouškove filmy o rodine Homolkovcov či konverzačné lahôdky Woodyho Allena.

To je na tom papieriku, ktorý ty nemáš a mávaš tu s ním.
Sandra Nováková ako Silva

Zašlými tapetami polepené steny bytu sú svedkom kokteilu vzájomného osočovania, klamania a podvádzania, obviňovania, výsmechu a nespoločenského kľučkovania, ktoré vedú k sérii veľmi vtipných situácií. Najmä, keď obaja bratia (Jakub Prachař a Hynek Čermák) sú ukážkoví podpapučníci, Silva nepozná význam zhruba tretiny slov, ktoré používa, čo jej však nebráni neustále kádrovať prejavy svojho muža, a rozložitá Tereza koná ako rodený generál.

Trochu je to o nás

„Postavy sa navzájom milujú a súčasne sa nemôžu vystáť. Diváci budú mať chuť väčšinu postáv uškrtiť a niektoré hneď potom objať,“ hovorí režisér Vojtěch Moravec. „Predovšetkým by ale Hádkovci mali divákov pobaviť,“ dodáva. Kým impulzom k spomínaným Matkám boli pre Sandru Novákovú skúsenosti z materstva, podnetom pre Hádkovcov bolo ich vlastné dohadovanie. „Trošku je to aj film o nás, samozrejme,“ priznávajú s nadhľadom herečka s režisérom. „Téma partnerských a rodinných hádok je ale sama o sebe nevyčerpateľnou studnicou komických situácií. Príbeh o rozhádanej rodine môže znieť ako horor, my sme ale hľadali práve tú smiešnu stránku hádajúcich sa a náramne sme sa pri tom bavili. Niektoré hádky rozohrali na skúškach dokonca sami herci a množstvo nápadov sme museli nakoniec škrtať. A aj pri tom sme sa pohádali... trošku,“ rozprávajú so smiechom autori scenára. „Každý z nás niekoho takého v rodine má, kto sa vždy chce o niečom hádať. A všetci tak nejako veríme a dúfame, že to nie sme my,“ dodáva Sandra Nováková.

Nie je to len fraška

Ale Hádkovci nie sú len filmom o hádaní sa, ako pekne sumarizuje predstaviteľ jednej z hlavných úloh Hynek Čermák: „Prečítal som si scenár a páčil sa mi. Nie je to len fraška o rodine, kde sa všetci hádajú. Baví ma na tom, že by sa film dal zostrihať ako komédia, ale dal by sa z toho zostrihať aj nejaký umelecký čiernobiely film, ktorý bude veľmi smutný. Tá viacvrstevnatosť scenára ma presvedčila, aby som rolu vzal,“ hovorí obľúbený herec.

Sandra Nováková (42)

Pražská rodáčka v detstve spievala v Dismanovom rozhlasovom súbore, vystupovala v reklamách, v ôsmich rokoch hrala v seriáli Správná šestka. Vyštudovala Pražské konzervatórium, potom hosťovala v rade pražských divadiel. S bratom (celkovo má troch starších bratov) Adamom Novákom si zahrala v seriáli Bylo nás pět, neskôr vo filmoch Pusinky či Protektor. Dobre ju poznáme z televíznych seriálov Ordinace v růžové zahradě, Modrý kód, Pod hladinou alebo Na vlnách Jadranu. Výrazné roly stvárnila aj v dvoch filmoch, ku ktorým napísala scenár – Matky a Hádkovci.

Hádkovi

Film / seriál
Hodnotenie FDB 54,3 % Hodnotenie redakce
Foto FilmBox

Réžia Vojtěch Moravec

Obsadenie Sandra Nováková, Jakub Prachař, Jitka Čadek Čvančarová, Hynek Čermák, Ondřej Pavelka, Lucie Polišenská

Dĺžka 98 min.

Rok 2022

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC