Šport

Čarovné rendezvous na berlínskej tráve

WTA Tour – program o športe
Skylink Live TV

Sledujte na CANAL+ Sport 2 na Skylink Live TV Sledovať

Tenisové súboje na starostlivo zostrihnutom pažite predstavujú podmanivú športovú klasiku. Jeden takýto podnik nedávno pribudol do programu WTA Tour. Päťstovku v Berlíne vlani ovládla Petra Kvitová, ktorá sa však teraz chystá na úplne inú rolu. Kto prevezme trofej po nej? Uvidíte na CANAL+ Sport.

Pôvodne sa elegantný šport nazýval „lawn tennis“, pretože sa v devätnástom storočí hral s raketou a loptičkami na trávniku. V súčasnosti sa oveľa viac turnajov koná na betóne či antuke. Kúzlo akcií, ktoré sa organizujú na živom zelenom povrchu však nezmizlo, ba naopak. Pôsobia tak nejako vzácne, čisto, prepychovo a prírodne. Pre divákov znamenajú pastvu pre oči, pre tenistov zvláštnu príležitosť vrátiť sa do histórie. V júni, po skončení jarnej európskej antukovej šnúry, sa dámy a páni pravidelne presúvajú práve na trávu, ktorú miluje dvojnásobná wimbledonská šampiónka Kvitová, v súčasnosti očakávajúca narodenie prvého dieťaťa.

„Zakaždým, keď na ňu vkročím, vystrelí ma do inej nálady,“ básni. „Je mäkučká ako koberček, vyvoláva teplo. Krásny je aj pohyb alebo len samotný dotyk s ňou. Často po kurte chodím bosá, vždy sa do nej zaborím. Viem, ako po nej mám behať, cupitám po nej. A úspechy sa mi samozrejme tiež vybavia. Z All England Clubu mám tie najlepšie možné spomienky, takže len stúpiť na trávu a trochu si na nej zapinkať ma robí šťastnou.“ Nie každý si však v tomto ročnom období lebedí ako Kvitová. Veď aj ona priznáva, že hra na najrýchlejšom povrchu prináša určité nepríjemnosti: „Jedna vec je načasovanie úderov. Tiež musím mať stále ťažisko dole, ako loptičky skĺzavajú. Nohy aj chrbát dostávajú zabrať.“ Zatiaľ posledný titul, číslo 31 v jej bohatej zbierke, získala v júni 2023 v Berlíne. German Open bolo založené v roku 1896 ako jeden z najstarších ženských turnajov vôbec. Antukové majstrovstvá hostil Hamburg a Berlín, kým ich pred šestnástimi rokmi nezrušili.

V júni 2021 sa nemecká metropola do kalendára WTA vrátila. Organizovania sa ujal klub LTTC Rot-Weiß Berlin, v ktorom sa bojuje na šiestich trávnatých dvorcoch. Na ich príprave sa podieľali odborníci z londýnskeho All England Clubu. Areálu dominuje centerkurt pomenovaný po legende Stefanii Graf s kapacitou sedem tisíc divákov. Na ňom vlani Kvitová vo finále zdolala Chorvátku Vekić 6:2, 7:6 a ukoristila ďalšiu trofej, svoju doteraz poslednú. Vlani ešte pri ceremoniáli vyhlásila: „Dúfam, že sa budúci rok zase uvidíme.“ Prianie sa jej nesplnilo, čo ju ale vzhľadom na radostné povinnosti nermúti. Snáď sa nájde nejaká česká nasledovníčka, ktorá ju v slávnom meste dokáže napodobniť. Konkurencia sa zíde určite znamenitá. Medzi prvými prihlásenými sa objavili Angelique Kerber, Naomi Osaka, Maria Sakkari alebo Coco Gauff. CANAL+ Sport vysiela do dejiska svoj štáb a ponúkne živé štúdiá, v ktorých sa vystriedajú milé expertky Andrea Hlaváčková a Klára Koukalová. Aj vďaka nim nahliadneme do zákulisia, na rozhovor si pozveme zaujímavých hostí. Samozrejmosťou sú priame prenosy všetkých dôležitých zápasov. Týždeň v Berlíne s CANAL+ Sport (17. – 23. júna) rozhodne bude stáť za to.

WTA Tour – Týždeň v Berlíne

Šport
Foto CANAL+, Envato Elements

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC