Novinky

Tu nájdete vždy čerstvé správy ku všetkému, čo sa týka Skylinku.

Hrajte Fantasy ligu a poskladajte si vlastný tím z hviezd, ktoré poznáte z Premier League.

01.08.2023   |   Programová


V našom tíme sa to vášnivými hráčmi len tak hemží - Zdeněk Bobby Zlámal, Filippo Ravizza, Martin Minha alebo Karel Tvaroh. Chcete sa k nám pridať? Stačí si stiahnuť aplikáciu alebo navštíviť oficiálnu webovú stránku Premier League.

Ak ste sa už zaregistrovali ako českí alebo slovenskí rezidenti a máte svoj tím, automaticky ste zapojení do našej CANAL+ Sport Ligy - oficiálnej československej súťaže. Na celkového víťaza novo-vyhlásenej ligy čaká odmena v podobe zájazdu na Premier League. Tí skúsenejší z vás, môžu nasledujúcich pár riadkov preskočiť a rovno sa prihlásiť do našej súťaže. Ale aj pre vás sme text okorenili niekoľkými užitočnými tipmi, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. Toto sú základne informácie, ktoré by ste mali vedieť.

Fantasy Premier League je celosvetový fenomén, ktorého popularita prudko rastie. Do posledného ročníka sa zapojilo viac ako 11 miliónov nadšencov so všetkých kútov sveta. Fantasy Premier League je virtuálna hra, do ktorej sa premieta reálne dianie z vypredaných štadiónov v Premier League. Ak ste vášnivým divákom najvyššej anglickej futbalovej súťaže, tak hranie Fantasy posunie vašu vášeň k ostrovnému futbalu na ešte vyšší level. Varujeme vás ale dopredu, “Fanta” ako ju familiárne voláme, je veľmi návyková záležitosť.

Po jednoduchej a bezplatnej registrácii sa stanete manažérom vlastného virtuálneho tímu zloženého výlučne len z futbalistov Premier League. Od tejto chvíle máte jedinú misiu: Získať od svojich zverencov čo najviac bodov, ktoré určia celkové poradie. Čím viac sa darí vašim hráčom a ich klubom, tým viac bodov získať po skončení každého kola. Ako presne sa body rozdeľujú vám prezradíme už o chvíľu.

Podľa nášho názoru je Fantasy liga zrejme tou najspravodlivejšou futbalovou súťažou na svete. Pýtate sa prečo? Výsledky z predchádzajúcich sezón, osobná reputácia alebo reálne finančné možnosti súťažiacich manažérov sa neberú do úvahy. Na začiatku každého ročníka štartujú všetci od nuly. Každý dostane rovnaký virtuálny balík peňazí, každý má právo na 15 zverencov a každý by teoreticky mohol poslať do úvodných kôl rovnakú zostavu. Nikto samozrejme nevie, čo nasledujúcich 38 kôl prinesie. Poradím zamieša prvok náhody, manažérskej intuície a strategického myslenia.

Game on!

Každý manažér na začiatku disponuje rozpočtom 100 miliónov libier, ktoré má použiť na nákup 15 hráčov. Vo FPL sú ceny futbalistov nastavené podľa kvality hráča a tiež podľa záujmu hrajúcich manažérov. Inými slovami, aktuálna hodnota je založená na jeho momentálnej výkonnosti, všeobecných predpokladoch a popularite medzi manažérmi.

Na úvod sa ocitnete vo Fantasy supermarkete, kde nájdete 4 prehľadné regály: s brankármi, obrancami, stredopoliarmi a útočníkmi. Má to dobrý dôvod. Pri skladaní nákupného zoznamu je potrebné brať do úvahy konkrétne posty. Nemôžete do mužstva pridať napríklad 5 brankárov alebo naopak 2 obrancov.

Vaša 15-členná zostava musí obsahovať dvoch gólmanov, päť obrancov, päť záložníkov a troch útočníkov. ďalším z dôvodov, ktoré robia Fantasy takou zábavnou je aj pravidlo, ktoré zakazuje vlastniť viac ako troch hráčov z jedného klubu pre jednotlivé hracie kolá. Takže zabudnite na to, že by ste zložili tím iba z hráčov Liverpoolu alebo Manchestru City. Na to by ste ani nemali dosť finančných prostriedkov.

Nastal čas sa podrobne pozrieť na to najdôležitejšie: Ako získať body?

V podstate akýkoľvek významnejší zápis hráča do štatistík je odmenený určitým bodovým ziskom. Ak váš útočník v zápase dvakrát skóruje, jeho tím vyhrá a vyhlásia ho za Muža zápasu môžete sa tešiť z vysokého skóre. Ak si váš gólman pripíše čisté konto a predvedie niekoľko kľúčových zákrokov, solídna bodová odmena vás neminie. A keďže hovoríme o futbale, tak o drahocenné body môžete počas duelu tiež relatívne ľahko prísť. Ak niektorý z vašich zverencov dostane červenú kartu a zamieri predčasne pod sprchy nevyhnete sa penalizácii. Ak defenzívna línia s vašim stopérom inkasuje gól, môže to nekompromisne zraziť na kolená vaše víkendové vyhliadky.

Aj vo svete Fantasy platí, že čas sú peniaze. Bod sa pripočíta každému futbalistovi, ktorý sa na trávniku objaví aspoň na sekundu. Ak máte zálusk na dva body, tak musí váš virtuálny zverenec odohrať aspoň 60 minút.

Ako vytvoriť zostavu?

Hneď ako skončíte v nákupnom supermarkete s pôsobivou zbierkou 15 hráčov prichádza chvíľa na stratégiu. Vašim cieľom bude poskladať štartovaciu základnú zostavu pre 1. kolo a rozdať kľúčové pozície (kapitán, zástupca kapitána a poradie hráčov na lavičke). Základná jedenástka musí byť zložená z jedného brankára, aspoň troch obrancov, troch stredopoliarov a jedného útočníka. Zvyšok je úplne na vašej manažérskej fantázii, citlivom odhade a väčšej či menšej porcii šťastia.

Na rozdiel od reality, v ktorej sú prestupové obdobia presne dané, váš Fantasy káder nemusí mať nikdy konečné zloženie. V podstate budete smerovať za pravým opakom. Pred každým kolom v Premier League máte priestor na personálne zmeny, ktoré môžete podľa svojich zdrojov a časových možností robiť až do oficiálnej uzávierky. Tá je vždy 90 minút pred výkopom prvého zápasu hracieho týždňa.

Aj keď môžete vo svojom mužstve počas ročníka urobiť ľubovoľný počet zmien, má to jeden zásadný háčik. Za každý transfer nad rámec tých “voľných” sa platí tou najcennejšou menou - získanými bodmi. Prestupová politika je tak z pohľadu dlhodobého úspechu vášho mužstva absolútne kľúčová. Každý týždeň automaticky dostanete jeden voľný transfer, môžete si ho odložiť, ale viac ako dva na svojom konte mať nemôžete.

Už sa chystáte? Pridáme korenie…

To predstavujú vo Fantasy “chipy”. Je to niečo ako povolený doping, ktorým sa môžete posilniť v najvhodnejšej chvíli. Konkrétne bonusové nástroje slúžia na taktizovanie a v rámci kompletnej sezóny sú veľmi limitované. Použitie chipov je potrebné si dobre premyslieť. Tri zo štyroch môžete použiť len raz za celý ročník a dve karty sa nedajú použiť v jednom hracom kole.

Ak využijete Bench Boost, pripočítajú sa vám za kolo aj body hráčov na lavičke. Tí, ktorých necháte na lavičke za normálnych okolností body nezískavajú, respektíve ich bodový zisk sa k vášmu bodovému zisku nepripočíta. Triple Captain strojnásobí body získané vašim kapitánom, v bežných kolách sa jeho skóre počíta dvojnásobne. Free Hit umožňuje v jednom hracom kole kompletnú výmenu celého kádra, ale po jeho odohraní sa opäť vráti späť vaša pôvodná zostava.

V neposlednom rade máte k dispozícii Wildcard. Tá vám umožní trvalé prebudovanie celého mužstva. Táto špeciálna karta je celou hráčskou komunitou považovaná za najsilnejšiu. Možnosť totálnej rekonštrukcie môžete použiť dvakrát za sezónu. Raz v prvej polovici ročníka a raz v druhej.

Ak ste to prečítali až sem, tak viete všetko, čo potrebujete. Stojíme na prahu novej sezóny.

Ešte pred úvodným kolo Premier League, ktoré odštartuje 11. augusta duelom Vincenta Kompanyho (Burnley FC) s Manchesterem City, pre vás pripravujeme prvú časť Fantasy Show, ktorá tu pre vás bude každú stredu exkluzívne na CANAL+ Sport a našom YouTubovem kanále.

Hranie Fantasy je napínavé a vysoko návykové. Vaše víkendové sledovanie Premier League získa nový rozmer a vás pohľad na anglický futbal bude iný - komplexnejší.

Vidíme sa na štarte 9. augusta.

© 2020 Canal+ Luxembourg S. à r.l. - Všetky práva vyhradené
Skylink® je obchodná značka vlastnená Canal+ Luxembourg S. à r.l.
so sídlom Rue Albert Borschette 4, L-1246 Luxembourg
R.C.S. Luxembourg: B 87.905