Dokument

Živé mŕtvoly Pompejí

Živé mŕtvoly Pompejí
Skylink Live TV

Sledujte na Viasat History HD na Skylink Live TV Sledovať

24. október 79, to je dátum jednej z najväčších prírodných katastrof v histórii. Takej, ktorá znamenala pochovanie dvoch starovekých miest pod päťmetrovým príkrovom sopečného popola.

Je to už 1940 rokov, čo taliansky Vezuv vybuchol a zahalil slnko oblakmi popola, ako o udalostiach písal rímsky vedec Plínius. Dnes už vieme, že onen mrak nebol len obyčajný popol, že išlo o jav nazývaný pyroklastický prúd, ktorý môže mať teplotu až 1000 °C a pohybuje sa rýchlosťou 500 km/h. Keď vás dostihne po výbuchu sopky niečo také, sú vaše šance na prežitie nulové. Aj na tragédii týchto rozmerov je možné nájsť niečo pozitívne, hoci to môže znieť trúfalo. Vďaka spomínanému prúdu a vrstve popola sa vytvorili v okolí erupcie unikátne dutiny, ktoré v 19. storočí objavil archeológ Carlo Fiorelli a vyplnil ich sadrou. Vznikli tak odliatky zachytávajúce obyvateľov Pompejí v posledných sekundách. Tieto živé-mŕtve sochy boli po desaťročia uložené práve v Pompejach, no časom značne schátrali. V unikátnom dokumente uvidíte, ako profesor Giancarlo Napoli, ktorý stojí v čele tímu archeológov, tieto krehké odliatky reštauruje. Ide o mimoriadne náročnú úlohu, pretože obsahujú organickú hmotu (ľudské kosti) zasadené do anorganického materiálu (sadry). Historici a antropológovia majú zároveň dobrú príležitosť získať nové poznatky o posledných okamihoch Pompejí a obyvateľoch tohto mesta. Vďaka vyspelým zobrazovacím a lekárskym technológiám môžeme sledovať „oživovanie“ obetí ničivej erupcie v Pompejach.

Živé mŕtvoly Pompejí

Dokument
Foto Viasat History
Viasat History HD utorok 13. 8. Moj TV program Satelitná televízia: Kombi+, Kombi+ Apple TV+, Komplet, Mini, Multi, Premium a Smart Internetová televízia: Kombi+, Kombi+ Apple TV+, Kombi+ HBO, Mini, Multi, Premium a Smart

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC