Dokument

Z orlej perspektívy

Orol nad hladinou
Skylink Live TV

Sledujte na Viasat Nature HD na Skylink Live TV Sledovať

Ľuďom sa podarilo vzniesť sa do oblakov a mať možnosť sledovať svet z vtáčej perspektívy, ale vládcami nebies sme sa rozhodne nestali. Tými naozajstnými kráľmi, ktorí sa takmer nečujne vznášajú na nebi a ostrým zrakom pozorujú svoju korisť, sú totiž orly.

Tieto úchvatné a majestátne dravce priťahovali ľudstvo odnepamäti naprieč kontinentmi. Stačí si pozrieť nejaký indiánsky totem a celkom iste na ňom bude vyrezaný orol so svojimi obrovskými pazúrmi, ostrým zobákom a pohľadom naznačujúcim, že on je skutočným kráľom nebies. Dodnes má Amerika, teda USA, vo svojom znaku orla bielohlavého. Ani európska mytológia sa však bez orlov nezaobišla. Už v staroveku boli tieto nádherné vtáky symbolmi tých najvýznamnejších bohov – gréckeho Dia i rímskeho Jupitera. A pre človeka zo strednej Európy by neznalosť týchto aristokratických operencov bola dosť zvláštna, veď štátny znak ČR zdobia hneď dve orlice – moravská a sliezska.

Lenže orol je viac než len erbové zviera, je to predovšetkým nádherný dravec, ktorý sa vyskytuje v úchvatných lokalitách. V nových dokumentoch o dravcoch môžete sledovať prekrásne letecké zábery orla skalného, ktorý sa práve vrhá na svoju korisť vo Vysokých Tatrách na Slovensku. Alebo sa môžete vydať na návštevu do orlej domácnosti a pozrieť si iný pár orlov skalných, ktorí zakladajú rodinu.

Neunikne vám nič, budete svedkami znesenia vajíčok, prvých kolísavých krôčikov mláďat v hniezde a nakoniec aj ich odletu. Ale nezostaneme len na Slovensku, nad nórskymi ostrovmi Lofoty a fínskymi mokraďami sa totiž vznášajú nemenej úchvatné orly morské.

V unikátnom dokumente uvidíte týchto kráľov nebies nielen pri love v prekrásnom prostredí, ale môžete sa tešiť aj na jedinečný vizuálny zážitok.

Viac nájdete v tabletovom magazínu, ktorý je dostupný pre iOS a Android, alebo pre PC.

Králi nebies

Dokument
Foto Viasat Nature
Viasat Nature HD streda 17. 8. Moj TV program Satelitná televízia: Kombi+, Kombi+ Apple TV+, Komplet, Multi, Premium a Smart Internetová televízia: Kombi+, Kombi+ Apple TV+, Kombi+ HBO, Multi, Premium a Smart

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC