Dokument

Vychladnutý prípad dinosaura

Dokument Vychladnutý prípad dinosaura
Skylink Live TV

Sledujte na Viasat Nature HD na Skylink Live TV Vyskúšať zadarmo

Aj keď sa ľudia považujú za vládcov našej planéty a niektorí sa dokonca označujú za velikánov, pred stovkami miliónov rokov by boli len maličkými trpaslíkmi.

Vtedy našej planéte vládli skutoční velikáni, a to aj z hľadiska rozmerov. Vtedy totiž Zem patrila dinosaurom. O týchto bezpochyby úchvatných tvoroch stále vieme len veľmi málo, preto je každý nový paleontologický nález naozajstnou udalosťou.

V dokumente Vychladnutý prípad dinosaura vám jednu takú udalosť sprostredkujeme. V apríli 2011 paleontológovia v Kanade objavili dnes už svetoznáme ostatky jedného z dinosaurov, ktoré sú od roku 2017 vystavené v Royal Tyrrell Museum v Alberte. Sú považované za jeden z najlepšie zachovaných exemplárov na svete a v tomto dokumente uvidíte prečo.

Paleontológom sa totiž podarilo rozlúštiť nielen záhadu smrti tohto „obrneného“ dinosaura. Nodosauridi predstavovali jednu z dvoch hlavných skupín ankylosaurov, teda oných obrnených dinosaurov, ktorí pred stovkami miliónov rokov obývali územia Severnej Ameriky, Európy, Ázie, Austrálie a Antarktídy. Napriek tomu sme o nich doteraz príliš veľa nevedeli. Teraz sa však dozviete, odkiaľ sa títo velikáni vzali, ale tiež ako tento konkrétny jedinec zomrel, i to, ako je možné, že sa tak dokonale uchoval ako fosília. Trvalo 110 miliónov rokov, kým nám tento obrnený dinosaurus mohol vydať svedectvo o svojom živote i dobe.

Vychladnutý prípad dinosaura

Dokument
Foto Viasat Nature
Viasat Nature HD nedeľa 28. 2. Moj TV program Satelitná televízia: Flexi 10, Kombi, Komplet, Multi a Smart Internetová televízia: Kombi, Multi a Smart

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC