Dokument

Odhalené opice

Či už je človek dielom božím, alebo za všetkým stojí evolúcia, isté je len jedno, na planéte Zem nežije sám a  s  prírodou i  živočíchmi je tesne prepojený.

Za našich najbližších príbuzných sa pokladajú ľudoopy, každý z nás by preto mohol smelo tvrdiť, že má rodinných príslušníkov doslova rozosiatych po celom svete – tetu v Indii a bratranca z tretieho kolena zase v Južnej Amerike. Také jednoduché to samozrejme nie je, no istú podobnosť medzi nami ľuďmi a mnohými ľudoopmi si nemôžeme nevšimnúť a je jedno, či sa budeme zaoberať šimpanzmi, alebo paviánmi. Len málo z nás však o nich vie viac než len to, ako vyzerajú a kde žijú. Trojdielny dokument vás preto postupne zoznámi s vybranými „príbuznými“ naprieč celou Zemou.

Začneme v Tichom oceáne, kde sa na zúbok pozrieme orangutanom. Vedeli ste, že sa každé ráno umývajú? A čo vlastne robia zvyšok dňa? Do našej veľkej rodiny patria aj vyznávači neviazanej zábavy, a to šimpanzy bonobo. K jedným z najrozšírenejších ľudoopov potom patria makaky, na ktoré môžete naraziť v Ázii i Afrike, a keď hovoríme naraziť, tak to myslíme doslova. Patria totiž k tým zvieratám, ktoré si zamilovali život v mestách. Uvidíte, že s okatými a huňatými opicami každého druhu má človek naozaj spoločné viac, než si myslíme.

Odhalené opice

Dokument
Foto Viasat Nature
Viasat Nature utorok 26. 9. Moj TV program Súčasť balíčkov: Flexi 10, Kombi, Komplet, Multi a Smart

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na