Novinky

Tu nájdete vždy čerstvé správy ku všetkému, čo sa týka Skylinku.

Zmeny parametrov satelitného vysielania

14.07.2016   |   Technická

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group informuje o ďalšej fáze v procese zmeny parametrov satelitného vysielania verejnoprávnych a komerčných televízií.

Nadväzujeme na predchádzajúce tlačové správy, v ktorých sme postupne informovali o doposiaľ realizovaných zmenách formátu satelitného vysielania jednotlivých verejnoprávnych i komerčných českých a slovenských televíznych staníc.

Ďalšou fázou tohoto procesu, ku ktorej dôjde v noci zo 14. na 15. 7. 2016, bude definitívne vypnutie frekvencie 12 525 MHz, na ktorej doposiaľ vysielali programy ČT 1, ČT 2, ČT Sport, ČT 24, ČT:D / ČT art, Prima a Noe TV.


Ako postupovať:

-        Zákazníci, ktorí používajú HD satelitný prijímač vybavený funkciou automatického ladenia a usporiadania programov (FastScan), čo je väčšina prijímačov s označením Skylink READY, nemusia nič riešiť – všetky zmeny sa uskutočnia automaticky.

-        Zákazníci používajúci HD satelitný prijímač, ktorý však nie je vybavený funkciou FastScan, si musia vyššie uvedené programy naladiť sami manuálne. Pri ladení odporúčame postupovať podľa návodu k obsluhe daného satelitného prijímača. V prípade, že už tento návod nemajú, môžu použiť buď univerzálny návod pre naladenie alebo využiť služieb niektorého z partnerov Skylinku. Pri ladení je potrebné zadať správne parametre pre naladenie – viď tabuľka nižšie.  Pozor! Pri programoch ČT 1, ČT 2, ČT Sport a Prima odporúčame ladiť už iba ich HD verzie na frekvenciách 12 363 MHz a 11 876 MHz (viď tabuľka nižšie).

-        Zákazníci používajúci zastaraný satelitný prijímač, ktorý nedokáže prijímať HD programy, budú môcť eštedočasne sledovať vyššie uvedené programy (s výnimkou Noe TV) stále aj v pôvodnom formáte SD/MPEG-2 na frekvencii 12 070 MHz (kompletné parametre pre naladenie viď tabuľka nižšie).Týmto zákazníkom opätovne odporúčame, aby si čo najskôr zaobstarali nový HD satelitný prijímač s označením Skylink READY, a to v niektorej z predajní satelitnej techniky alebo prostredníctvom špeciálnej ponuky Skylinku.

 

Programy

Satelit Astra

Frekvencia (MHz)

Polarizácia

FEC

Symb. r. (KS/s)

Norma

Pilot

ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT Sport HD, Noe TV

23,5°E

12 363

V

3/4

29 500

DVB-S2/8PSK

ON

Prima HD

23,5°E

11 876

H

3/4

29 900

DVB-S2/8PSK

ON

ČT 1, ČT 2, ČT Sport, ČT 24, ČT:D / ČT art, Prima

23,5°E

12 070

H

3/4

27 500

DVB-S

OFF

 

Ako zistíte, či je váš satelitný prijímač HD?
Predchádzajúcu správu o zmene parametrov satelitného vysielania nájdete tu

 

PR M7 Group S.A. 

© 2020 Canal+ Luxembourg S. à r.l. - Všetky práva vyhradené
Skylink® je obchodná značka používaná pod licenciou Canal+ Luxembourg S. à r.l.
so sídlom Rue Albert Borschette 2, L-1246 Luxembourg
R.C.S. Luxembourg: B 87.905