Pre deti

Lietadlá 2: Dustyho druhá kariéra

Lietadlá 2

Ako sa úspešný športovec stal záchranárom.

Ako trochu napovedá aj jeho meno, mal by Dusty vlastne krúžiť nad lánmi obilia s bruchom plným postreku. Dal sa ale na súťažné lietanie a vyhral prestížne preteky okolo sveta. To bolo v roku 2013, pričom v druhom pokračovaní divácky úspešného animáku Lietadlá sa Dusty dozvie, že má chronicky poškodený motor a pretekanie musí zavesiť na klinec.
 
Oblečie si preto náter leteckých hasičov a pridá sa do tímu okolo vrtuľníka Blade Rangera, dvojmotorovej Potápky alebo bývalého vojenského dopravného lietadla Cabbieho. To leto dôjde k rozsiahlemu lesnému požiaru, ktorý preverí ich schopnosti a naučí Dustyho, čo to znamená byť skutočným hrdinom.
 

Ako naozaj

Počas štyroch rokov trvajúcej výroby Lietadiel 2 spolupracovali filmári so skutočnými leteckými hasičmi, ktorí bojujú s plameňmi, ktoré každé leto vyčíňajú v lesoch na východe Kalifornie. Akčné scény v animáku sú teda nečakane realistické – ostatne podobne poctivý prístup uplatnili tvorcovia aj v jednotke, kedy si nechali radiť od pilotov lietadiel, ktoré boli predobrazmi jednotlivých hrdinov filmu. A aby horiaci les z vtáčej perspektívy stvárnili čo najvernejšie, neváhali animátori dokonca nad plamene vyslať parašutistov s kamerami.
 
Námet Lietadiel 2 nie je úplne pritiahnutý za vlasy aj preto, že práškovacie lietadlá boli v päťdesiatych rokoch, keď sa v Amerike začínalo hasiť zo vzduchu, skutočne používané k leteckým protipožiarnym zásahom. Dustyho kolegovia zase reprezentujú rôzne druhy lietadiel, ktoré sú k podobným úlohám nasadzované v súčasnosti.
 

Poletíme tretíkrát

Duchovným otcom Lietadiel je John Lasseter, legendárny režisér a scenárista, ktorý veľkou mierou utváral súčasnú podobu počítačovo animovanej tvorby pre deti a rodiny. Získal si meno ako jedna z vedúcich osobností štúdia Pixar, po jeho prevzatí koncernom Disney začal však pracovať aj pre Disneyho trikovú divíziu, ktorá stojí za Lietadlami. Nielen v jeho osobe sú príbehy antropomorfných lietadiel vlastne variantom nemenej úspešných Áut, hoci si tvorcovia dali veľkú prácu, aby sa príbehy oboch sérií čo najmenej podobali. A rovnako ako sa už od vlaňajška pracuje na Autách 3, má o dva roky prísť aj posledný diel trilógie Lietadlá.

Lietadlá 2

Pre deti
Hodnotenie FDB 79.6 %
Foto FilmBox

Réžia Roberts Gannaway

Dĺžka 84 min.

FilmBox Extra HD utorok 17. 11. Moj TV program Satelitná televízia: Flexi 10, Kombi, Kombi+, Komplet a Multi

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC