Film / seriál

Náš vodca: Keď sa experiment zvrtne

Náš vodca

Že by ste sa nikdy nenechali zmanipulovať do násilia na nevinných ľuďoch, za žiadnych okolností neobliekli čiernu uniformu s umrlčou lebkou? To si jedna trieda stredoškolákov myslela tiež.

V roku 1967 to v Amerike vrelo. Vrcholil boj za zrovnoprávnenie ľudí tmavej pleti aj proti vojne vo Vietname. Nositeľmi spoločenských zmien boli mladí ľudia, ktorí si nechávali narásť demonštratívne dlhé vlasy a žili veršami Boba Dylana alebo Jima Morrisona. Kvetinová mládež ťažko mohla pochopiť, ako sa generácie ich rodičov a prarodičov mohli dobrovoľne vydať neslobode a v mene nejakých absurdít páchať strašné zločiny.
 
Vetou „my by sme toto nikdy neurobili“ odbila Rona Jonesa aj jeho trieda, učiteľovi však znela povrchne a povýšenecky. Svojim žiakom na strednej škole v kalifornskom Palo Alto sa rozhodol dokázať, že každý je všetkého schopný. Nasledujúca hodina preto pripomínala skôr vojenský výcvikový tábor. Jones nariadil, že všetci musia sedieť rovno a plne sa sústrediť na látku. Kto nespolupracoval alebo sa Jonesovmu autoritatívnemu vystupovaniu smial, bol potrestaný ďalšími úlohami a zosmiešnením. 
 

Ako vzniká fanatická vlna

Učiteľa prekvapilo, ako rýchlo sa nový režim ujal, a rozhodol sa pokračovať. Pred ďalšou hodinou po triede rozvesil plagáty s heslom „Sila disciplínou, sila spoločenstvom, sila akciou, sila hrdosťou.“ Trieda už nie je bandou znechutených puberťákov, povedal svojim žiakom, ale hnutím menom Tretia vlna. Vonkajší svet upadá do sebectva a chaosu, ale oni ho zachránia, sú na to vyvolení. V škole i mimo ňu sa budú zdraviť zdvihnutou pažou. Trieda sa pritom proti Jonesovi nevzbúrila, na tretiu hodinu experimentu naopak prišli noví študenti a ešte ten večer hnutie narástlo na 200 členov. Všetci dostali členské preukazy a úlohy, napríklad kreslenie plagátov či bránenie ostatným študentom vo vstupe na Jonesove hodiny. Učiteľ sa nestačil čudovať, keď za ním študenti sami od seba začali chodiť a hlásiť priestupky svojich spolužiakov proti pravidlám hnutia.
 
Štvrtý deň experimentu im oznámil, že sú súčasťou celoamerického hnutia, ktoré nasledujúci deň verejne oznámi svoju existenciu a lídra, kandidáta na prezidenta. Nadšení žiaci teda pripravili veľké zhromaždenie v školskej telocvični a poslušne čakali na svojho vodcu. Ako to dopadlo sa dozviete vo filme, ktorý v septembri vysiela stanica FilmBox, podobných pokusov sa každopádne uskutočnil celý rad.

Náš vodca

Film / seriál
Hodnotenie FDB 78,3 %
Foto Profimedia.cz

Réžia Dennis Gansel

Obsadenie Jürgen Vogel, Frederick Lau, Max Riemelt, Jennifer Ulrich, Christiane Paul, Elyas M‘Barek, Jacob Matschenz, Max Mauff, Cristina do Rego, Ferdinand Schmidt-Modrow, Amelie Kiefer, Odine Johne

Dĺžka 110 min.

FilmBox Extra HD sobota 20. 9. Moj TV program Satelitná televízia: Flexi 10, Kombi, Kombi+, Komplet a Multi

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC