Film / seriál

Nepriateľ pod ochranou: Filmový gentleman

Nepriateľ pod ochranou
Skylink Live TV

Sledujte na FilmBox Premium HD na Skylink Live TV Sledovať

Denzel Washington hrá elegantných a rešpektovaných hrdinov, ktorých ženy zbožňujú a muži sa v nich vzhliadajú.

V špionážnom thrilleri Nepriateľ pod ochranou je Denzel Washington znalec vína a predovšetkým bývalý elitný agent CIA Tobin Frost, ktorý sa pred rokmi obrátil proti materskej organizácii. Predával informácie každému, kto o ne požiadal a dobre zaplatil, zosnoval vraždy bývalých kolegov a dodával zbrane diktátorom po celom svete. Keď sa ho po desiatich rokoch podarilo dolapiť, nestačí sa Frost vo väzení ani zabývať, keď na utajený objekt v Kapskom meste zaútočia neznámi ozbrojenci. Mladý idealista Matt v podaní Ryana Reynoldsa je za väzňov zodpovedný, a po rokoch nudnej úradničiny na zapadnutej expozitúre sa zrazu ocitá uprostred nejasnej hry, kde mu ide o život.  
 
Toľko k zápletke filmu z roku 2012, zasadeného do neokukanej Juhoafrickej republiky. Dráma, ktorá celosvetovo utŕžila necelých dvestoosem miliónov dolárov, uchvacuje efektnými naháňačkami či divokou prestrelkou na strechách miestneho slumu. A na svoje si prídu aj fanúšikovia Denzela Washingtona, jedného z najvýraznejších hercov Hollywoodu. 
 

Z kostola pred kameru

Washington vyrastal v Mount Vernone, skôr ospalom meste nalepenom na kozmopolitný New York. Jeho otec bol kazateľom letničného hnutia, ktorého bohoslužby pripomínajú bujaré oslavy plné hudby, spontánneho tancovania a extatického omdlievania. Táto teatrálnosť malého Denzela fascinovala, rovnako ako rád počúval rozprávanie v kaderníckom salóne svojej matky. Takmer nevyhnutne sa tak v ňom prebudil silný vzťah k herectvu.
 
Keď mal Washington štrnásť rokov, rodičia sa rozviedli a poslali ho na internátnu vojenskú akadémiu. „Pokračovať smerom, ktorým som sa vydal, by som asi neprežil,“ spomínal neskôr. „Chlapci v mojej partii mali dokopy odsedených snáď štyridsať rokov vo väzeniach pre mladistvých. 
 
Boli v pohode, ale prišli z ulice.“ Namiesto narukovania do armády tak Washington začal študovať divadlo a žurnalistiku. A v roku 1977 bol prijatý na štúdium herectva na slávnej sanfranciskej akadémii American Conservatory Theatre.
 

Od piky k Oscarovi

Zo začiatku Washington nepohrdol ani rolami v reklame, kde napríklad tancoval v kostýme ako obrovský strapec hrozna. V roku 1982 ale na seba upozornil na divadelných doskách v úlohe černošského vojaka. Prišiel prvý televízny angažmán, pričom prielom v jeho kariére znamenalo účinkovanie v nemocničnom seriáli St. Elsewhere, vďaka ktorému ho začali obsadzovať do väčších produkcií.
 
Zaujímavé je, ako často hrá Washington historické osobnosti: napríklad stvárnil aktivistu za občianske práva Afroameričanov Malcolma X alebo drogového kráľa sedemdesiatych rokov Franka Lucasa v dráme Americký gangster z roku 2007. Účinkoval v akciou nabitých thrilleroch aj slaďákoch ako Kazateľova žena, v ktorom si v roku 1996 zahral po boku Whitney Houston. A v uplynulom roku sa po dlhej dobe vrátil na divadelné javisko.
 
Washington má za sebou úctyhodnú kariéru: dvakrát si už zarežíroval, pričom ako herec sa na striebornom plátne objavil v zatiaľ štyridsiatich štyroch filmoch. V roku 1987 bol prvýkrát nominovaný na Oscara za úlohu bojovníka proti apartheidu Stevena Bika v dráme Volanie slobody, natočenom na motívy skutočných udalostí. O dva roky neskôr si sošku odniesol, a to za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe v dráme Glory. V roku 2002 potom prevzal Oscara za najlepšie stvárnenú hlavnú úlohu v kriminálnej dráme Training Day. U Washingtonovcov na poličke sa blyštia okrem iného aj dva Zlaté glóbusy a dva medvede z Berlinale. A to má šesťdesiatročný otec štyroch detí, ktorý je silno veriaci a štedrý darca na dobročinné účely, svoje najlepšie roky iste ešte len pred sebou.

Nepriateľ pod ochranou

Film / seriál
Hodnotenie FDB 72.8 %
Foto FilmBox

Réžia Daniel Espinosa

Obsadenie Ryan Reynolds, Denzel Washington, Vera Farmiga, Brendan Gleeson, Joel Kinnaman, Sam Shepard, Robert Patrick

Dĺžka 114 min.

FilmBox Premium HD pondelok 22. 6. Moj TV program Satelitná televízia: CANAL+, Flexi 10, Kombi, Kombi+ a Komplet Internetová televízia: CANAL+, Kombi+ a Kombi+ HBO

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC