Sabrina, tajomstvo mladej čarodejnice: Dobré čarodejnice sa vracajú

  • Pro děti
  • Autor Petr Světlík
  • Foto Disney Channel

Čarodejnicu si pravdepodobne predstavíme ako zlú babizňu s bradavicou na nose a čiernou mačkou okolo krku, ako varí čarovný nápoj zo slepačích nôžok a žabích očí. Cez populárnu kultúru sa však dnes presadzuje aj celkom iný pohľad na čarodejníctvo.

K najčastejším schopnostiam pripisovaným čarodejniciam patrí záškodnícka mágia, teda kliatby a uhranutia, tiež veštenie a niekedy dokonca nekromantia čiže prebúdzanie mŕtvych. Už od starovekého Grécka však tejto hrôzyplnej predstave konkurovala presne opačná povesť.
 
Snáď vo všetkých kultúrach totiž žili múdre a vážené ženy, šamanky, ktoré poznali liečivé vlastnosti rastlín a radili ľuďom s trápeniami na duši. Aj v Bielych Karpatoch ešte donedávna prežívala tradícia bohýň, ktorú sa podarilo úplne vymazať až nacistom a komunistom. Poznanie a rituály, ktorých korene siahali hlboko do pohanských čias, však v našich končinách najviac potierala rímskokatolícka cirkev. Kúzla a veštenie nielenže ohrozovali jej monopol na duchovno, mužom v sutanách tiež vadila predstava silnej ženy, ktorá sa nenechá spútať prísnou morálkou doby.
 

Podivný kult

Za teóriu o pohanskom pôvode európskeho čarodejníctva bola britská antropologička Margret Murray sprvu vysmievaná, neskorší výskum jej ale dal za pravdu. Jej myšlienky navyše dali vzniknúť jednému z najväčších novodobých pohanských náboženstiev. Kult menom Wicca kombinuje európske predkresťanské tradície s prvkami New Age, a praktizuje ho asi osemsto tisíc ľudí prevažne v anglicko-jazyčných krajinách.
 
Nejde pritom o žiadnych satanistov, ale naopak o bielu čiže ľuďom prospešnú mágiu. Takto fenomén čarodejníctva ostatne vníma aj väčšina filmov a seriálov posledných desiatich, dvadsiatich rokov. Spravidla sa neodohrávajú v chalúpke na slepačej nôžke, ale v súčasnom svete, ktorý čarodejnice chránia pred všemožnými démonmi.
 
Už klasickým je komiks zo šesťdesiatych rokov o čarodejníckej učnici Sabrine, ktorá práve objavuje svoje magické schopnosti a učí sa ich ovládať. Podľa tohto námetu vzniklo hneď niekoľko seriálov pre mladých, pričom globálneho úspechu sa dočkal hraný seriál z deväťdesiatych rokov aj posledné, počítačovo animované spracovanie, ktoré má v júli českú premiéru na Disney Channel.

Sabrina, tajomstvo mladej čarodejnice

Ne 13. 07. 2014
Uvidíte na Disney Channel súčasť balíčkov Multi a Kombi

Réžia Trevor Wall

Dĺžka 22 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac