Stále som to ja

  • Filmy a seriály
  • Autor Anna Fabianová
  • Foto Profimedia.cz

Melodráma o boji s Alzheimerovou chorobou, ktorá nemilosrdne zmení život profesorke Alice a jej rodine, ponúka strhujúci príbeh a dokonalý herecký výkon Julianne Moore.

Alice Howland má tri deti, úspešného manžela a je svetovo uznávanou expertkou v odbore psycholingvistiky a vyučuje na Harvarde. Znenazdajky sa u nej začne prejavovať neobvyklá zábudlivosť a strata orientácie, ktorým najprv nevenuje toľko pozornosti. Stále častejšie nezvyklé stavy ju ale donútia vyhľadať odborníka, ktorý vysloví krutú diagnózu: raná forma Alzheimerovej choroby. Predtým ambiciózna a nezávislá Alice sa zrazu musí zmieriť nielen s faktom, že ju choroba pomaly pripraví o jej osobnosť, ale že sa postupne stane pre svoju rodinu príťažou a nezaobíde sa bez ich pomoci. Nastupujúca demencia tak nezasiahne len ju, ale stáva sa testom pre všetky rodinné väzby.

Film Still Alice bol natočený na motívy rovnomennej knihy neurologičky a spisovateľky Lisy Genovy a jej sfilmovania sa ujal režisér Richard Glatzer so svojím životným partnerom Washom Westmorelandom. Glatzer vo filme uplatnil aj svoje osobné skúsenosti, v čase nakrúcania totiž trpel laterálnou sklerózou, kvôli ktorej nemohol hovoriť a komunikoval len pomocou aplikácie na svojom tablete, ktorá prevádza text na reč. Na následky svojej choroby potom rok po natočení filmu bohužiaľ zomrel.

Film stojí a padá s postavou Alice, na svojich pleciach tak nesie veľkú zodpovednosť predstaviteľka hlavnej úlohy, Julianne Moore. Herečka premenu zo sebavedomej päťdesiatročnej odborníčky v bezbrannú a zmätenú ženu, ktorá si v prípade potreby nie je schopná nájsť vo vlastnom dome ani záchod, zvládla na jednotku a bola po zásluhe odmenená Oscarom, Zlatým glóbusom a cenou BAFTA. Dokonale sa totiž vtelila do svojej postavy, je perfektná v každom geste a situácii a „Alzheimera“ jej úplne uveríte. Na plátne nie je osamotená, po jej boku stojí príjemne umiernený Alec Baldwin ako jej manžel, ktorého navrhla sama Moore v túžbe po spolupráci. Dvojicu dopĺňajú Kristen Stewart, Kate Bosworth a Hunter Parrish ako ich deti.

Po príbehu o Stephenovi Hawkingovi ide o ďalší film z prostredia nevyliečiteľných chorôb, ktoré človeka prakticky vyradia z bežného života. Rovnako ako v prípade Teórie všetkého aj tu sa boj so smrteľnou diagnózou a jej vplyv na hlavného hrdinu sleduje civilne, až dokumentárne, od začiatku až do konca. Samozrejme nechýba melodráma – slzy, rodinné videá, zmierovanie, dojemný prejav, so srdcervúcimi scénami sa však pri takomto type filmu počíta. Smutný príbeh navyše núti k zamysleniu, čo by sme v takejto situácii robili my, a k obdivnému pokývaniu hlavou nad Alice, ktorej úsilie nevzdať sa a zostať stále sama sebou, napriek rýchlemu postupu choroby, je desivé, ale inšpirujúce zároveň.

Verdikt

Film Still Alice ponúka civilné, melancholické a realistické predstavenie so silným posolstvom, ktoré človeka donúti zamyslieť sa nad svojím rebríčkom životných hodnôt, o tom, že spravodlivosť ani prirodzený poriadok neexistujú.
 
Viac nájdete v tabletovom magazínu, ktorý je dostupný pre iOS a Android, alebo pre PC.

Still Alice (FDB: 80,8 %)

So 25. 06. 2016
Uvidíte na HBO HD súčasť balíčkov HBO MaxPack a Komplet

Réžia Richard Glatzer, Wash Westmoreland

Scénár Richard Glatzer, Wash Westmoreland

Herci Kristen Stewart, Julianne Moore, Kate Bosworth, Alec Baldwin, Victoria Cartagena, Hunter Parrish, Erin Darke

Dĺžka 100 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac