Sám na Marse

  • Filmy a seriály
  • Autor Josefína Smrčková
  • Foto HBO

Jeho posádka ho nedopatrením nechala na Marse a jemu ostávajú zásoby aj vzduch len na niekoľko dní. Lenže Mark Watney je botanik s technickými znalosťami a dôvtipom, aký ste ešte nevideli. A tento húževnatý vedec to rozhodne nemieni vzdať.

Matt Damon si znova obliekol skafander (rok predtým si zahral v Interstellari) a stvárnil astronauta, ktorý sa vydáva so svojimi kolegami na misiu Ares na Mars. Členov posádky nečakane zastihne piesočná búrka a len zázrakom sa dostanú späť do lode. Tam zisťujú, že o jedného kolegu bohužiaľ prišli, ale kvôli hroziacemu nebezpečenstvu planétu opúšťajú. Mark Watney búrku prežil a zostáva na červenej planéte úplne sám. Urobí revíziu všetkých zásob a materiálu, čo mu zostali, a začne vymýšľať, ako si vytvorí vzduch, zaopatrí potravu a hlavne či je vôbec možné vyslať signál na Zem, aby sa niekto dozvedel, že je živý a čaká na záchranu.

Kto by čakal premýšľavý film plný filozofie o pocitoch odcudzenia a zmysle života, pekne by sa mýlil. Scenár totiž vychádza z knižnej predlohy od Andyho Weira, ktorá sa okamžite stala bestsellerom a ktorá je plná vtipných hlášok. Spisovateľ pôvodne jednotlivé kapitoly zverejňoval na blogu a až na naliehanie čitateľov umožnil stiahnutie elektronickej verzie za necelý dolár. Iste nečakal, že predloha poslúži ako námet hollywoodskemu trháku.

Režisér Ridley Scott, ktorý má na svedomí kultové sci-fi filmy ako Blade Runner alebo Votrelec, navyše nechcel natočiť ďalšiu variáciu na Robinsona Crusoea. Preto je film tak trochu komédia, a napriek tomu, že je ústredný hrdina desiatky miliónov kilometrov od najbližších ľudí, neutápa sa v beznádeji alebo smútku. No – možno trošku, ale v rozumnej miere. Predovšetkým má film taký spád, že sa nestačíte čudovať, čo všetko Watney dokáže vymyslieť.

Film je prakticky hereckým sólom Matta Damona, ale dopĺňajú ho aj ďalšie tváre – napríklad Jessica Chastain, s ktorou si zahral už v Interstellari. Táto výrazná herečka s ohnivou hrivou stvárnila veliteľku misie Melissu Lewis, ktorá stojí pred dilemou, či má poslúchnuť nadriadených a letieť na Zem, alebo sa vydať na riskantnú záchrannú misiu. Ďalšími výraznými postavami sú aj Jeff Daniels v úlohe šéfa NASA, Sean Bean ako veliteľ misie Ares alebo Kate Mara, ktorá stvárnila Watneyho kolegyňu.

Množstvo divákov má k filmu výhrady, že „takto by sa na Marse nikto nesprával“ a Watneyho nezdolný optimizmus by vzal naozaj už dávno za svoje. Nech už je pravda akákoľvek, faktom zostáva, že Marťan je jedno z najlepších sci-fi predstavení za posledné roky.

Hor sa do vesmíru!Máte radi medziplanetárne dobrodružstvá? V tom prípade vám odporúčame tieto filmy:Votrelec (1979)Kultové sci-fi od Ridleyho Scotta so Sigourney Weaver v hlavnej úlohe pozná skoro každý. Film je síce takmer 40 rokov starý, ale stále sa pri ňom bude divák nervozitou ošívať a sem-tam sa aj pekne zľakne. V priebehu rokov nasledovali tri pokračovania pod taktovkou iných tvorcov, ale budúci rok sa vraj máme tešiť na v poradí piaty diel, ktorého sa ujme zase Scott.

Moon (2009)Tento nízkorozpočtový film rozhodne stojí za pozretie! Príbeh a záverečná pointa sú nielen na poli sci-fi filmov veľmi originálne. Sam Rockwell hrá astronauta Sama, ktorý je na Mesiaci iba v spoločnosti robota Gertyho (ktorého hovorí Kevin Spacey). Jeho trojročná pracovná zmluva má končiť a on sa už nemôže dočkať návratu domov. Lenže potom Sam zistí niečo strašné, čo mu zmení jeho doterajší náhľad na život. Moon bol prvým filmom režiséra Duncana Jonesa – odvtedy natočil ešte Zdrojový kód a Warcraft: Prvý stret.

Star Trek (2009)J. J. Abrams oživil posádku lode USS Enterprise s kapitánom Kirkom, veliteľom Spockom a dôstojníčkou Uhurou. V prvom diele dnes už trojdielnej série sme sa zoznámili s hrdinami ešte predtým, než sa stali členmi posádky. Zatiaľ nezohratý tím s nedostatkom skúseností už má pred sebou ale veľkú úlohu – zachrániť galaxiu pred pomstychtivým ničomníkom Nerom. V hlavných úlohách sa predstavili Chris Pine a Zachary Quinto. Menšiu úlohu si zahral aj Leonard Nimoy, ktorý hral veliteľa Spocka v pôvodnom seriáli.
 
Viac nájdete v tabletovom magazínu, ktorý je dostupný pre iOS a Android, alebo pre PC.

Marťan (FDB: 79,1 %)

St 28. 09. 2016
Uvidíte na HBO HD súčasť balíčkov HBO MaxPack a Komplet

Réžia Ridley Scott

Scénár Drew Goddard

Herci Matt Damon, Jessica Chastain, Kate Mara, Kristen Wiig, Sebastian Stan, Sean Bean, Michael Peña

Dĺžka 134 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac