Odpoj sa!

  • Filmy a seriály
  • Autor Anna Fabianová
  • Foto HBO

Čo majú spoločné bývalý mariňák, pubertiak zo strednej školy a ctižiadostivá reportérka? Moderné komunikačné technológie, ktoré im zmenia život na nepoznanie.

Manželia Derek a Cindy nedávno prišli o malého syna a obaja sa s tragédiou vyrovnávajú po svojom – on hrá online poker, ona sa zveruje v podpornej internetovej skupine pre rodičov, ktorým zomreli deti, chápavému členovi s podobným osudom. Zakríknutý študent Ben nemá v škole moc kamarátov a väčšinu času trávi skladaním hudby, keď mu potom jedného dňa začne na Facebooku písať neznáme dievča Jessica, začne sa jej aj napriek počiatočnej nedôvere zverovať so svojimi problémami a tajomstvami.

Ambiciózna reportérka Nina sa v rámci prípravy reportáže o mladých ľuďoch, ktorí sa pred kamerami uspokojujú za peniaze, zoznámi na video chate so striptérom Kyleom a prehovorí ho, aby s ňou nakrútil rozhovor a informoval tak verejnosť o detskej prostitúcii. 

Film Disconnect s hlavným posolstvom o tom, že internet je síce dobrý sluha, ale zlý pán, má na svedomí americký režisér Henry Alex Rubin. Jedná sa o jeho hranú prvotinu (jeho dokument Murderball bol nominovaný na Oscara), ktorá si po svojom uvedení na filmovom festivale v Toronte v roku 2012 vyslúžila nadšené kritiky. Herecké obsadenie je veľmi zaujímavé, známe tváre ako sú Jason Bateman, Hope Davis, Michael Nyqvist či Frank Grillo, dopĺňajú tie neopozerané – Andrea Riseborough, Alexander Skarsgård alebo Jonah Bobo. Tri hlavné rozprávačské línie sú doplnené o vedľajšie. Z počiatku sa zdajú oddelené, všetky sa ale vďaka ďalším postavám, ktoré sa objavujú a nadobúdajú na dôležitosti, na konci vzájomne pretnú. 

Film je preto často porovnávaný s drámou Crash či Amores perros, aj tu sa totiž využíva tzv. sieťové rozprávanie, kedy protagonisti majú vlastné osudy, ktoré sa z najrôznejších príčin prelínajú. Spájajúcim prvkom všetkých zápletiek sú médiá, vzájomné odcudzenie a strata osobného kontaktu v dnešnom digitálnom svete.

Film zaujme prácne budovanou atmosférou nervozity aj neistoty a témou, ktorá je aktuálna viac než kedykoľvek predtým, digitálna doba totiž len tak nezmizne. Pri sledovaní zamotaných príbehov, ktoré smerujú k menšej či väčšej tragédii, budete mať nepríjemný pocit, ktorého sa nezbavíte ani po záverečných titulkoch. 

Disconnect vás totiž donúti premýšľať a po jeho zhliadnutí sa budete na svoj notebook či mobil pozerať s väčšou nedôverou. Uvedomíte si, že to, čo sa dialo hlavným postavám, by sa pokojne mohlo stať aj vám. Možno si zmeníte heslo k internetovému bankovníctvu alebo emailu a možno si položíte pár otázok ako režisér Rubin: „Koľko času by ste mali stráviť na počítači? Mali by ste mať telefón na stole alebo vo vrecku, keď večeriate? Koľko času je príliš veľa? Koľko informácií by o sebe mal človek zverejniť online?“

Viac nájdete v tabletovom magazínu, ktorý je dostupný pre iOS a Android, alebo pre PC.

Disconnect (FDB: 81,2 %)

So 06. 08. 2016
Uvidíte na HBO HD súčasť balíčkov HBO MaxPack a Komplet

Réžia Henry Alex Rubin

Scénár Andrew Stern

Herci Alexander Skarsgård, Max Thieriot, Jason Bateman, Paula Patton, Frank Grillo, Hope Davis, Colin Ford

Dĺžka 115 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac