Nemožné misie plníme na počkanie – zn.: už piaty krát

  • Filmy a seriály
  • Autor Ondřej Janda
  • Foto HBO

Americká špionážna agentúra Impossible Mission Force (IMF) to má nahnuté. Jej členovia na čele s Ethanom Huntom (Tom Cruise) pracujú síce efektívne, ale s použitím trochu neortodoxných metód a so značnými vedľajšími škodami.

Štátnym úradníkom preto dôjde trpezlivosť a IMF rozpustia. Lenže zároveň po svete rozťahuje chápadlá tajomná organizácia Syndikát – a to by Hunt nebol Huntom, keby sa jej vyčíňaniu nepokúsil prísť na kĺb. IMF mala problémy s autoritami a nadriadenými už v minulom diele akčnej série Mission: Impossible. Piaty diel cyklu ide ešte ďalej: Ethan sa stáva lovnou zverou CIA.

Inak je všetko na svojom mieste: na tento populárny seriál je spoľah. Film s lákavým podtitulom Národ grázlov začína ako obvykle strhujúcou akčnou scénou. Tentoraz v nej Hunt visí za holé ruky zo štartujúceho obrovského lietadla, zatiaľ čo jeho kolega Benji dolu na zemi skúša na diaľku otvoriť dvere na palubu. Film sa opäť odohráva v luxusných či supermoderných lokalitách po celom svete, napríklad v Rakúsku, Maroku či Anglicku. A prehlbuje sa motív tímovej práce, ktorý spopularizovala séria Rýchlo a zbesilo: Hunt stále hrá prvé husle, ale bez svojho tímu by bol mŕtvy už v prvej scéne.

Hlavným cieľom Národu grázlov je pochopiteľne uchvátiť diváka ešte napínavejšími a originálnejšími eskapádami. Vo Viedni sa odohrá komplikovaný pokus o vraždu rakúskeho kancelára, ktorý odkazuje na klasiku od Hitchcocka. V Casablanke dôjde už v polovici stopáže k odvážnej krádeži počítačového čipu z podzemného trezoru obklopeného vodou.

Tam, kde by iný akčný film vrcholil, sa tu ešte len začína rozohrávať hra na mačku a myš: Ethan neustále naráža na tajomnú a krásnu Ilsu Faust, v prípade ktorej nie je isté, pre koho vlastne pracuje. Hlavný záporák, šéf Syndikátu pozostávajúceho z odpadnutých tajných agentov, je dostatočne zlodušský, finále náležite strhujúce… Napriek tomu sa jeden nemôže ubrániť dojmu, že piata Mission: Impossible je cvičením v žánri, filmom, ktorý ubieha podľa cestovného poriadku. V rámci série ide „len“ o priemerný diel – čo však zároveň znamená explozívnu show, ktorá strčí do vrecka väčšinu konkurencie.

 
Viac nájdete v tabletovom magazínu, ktorý je dostupný pre iOS a Android, alebo pre PC.

Mission Impossible – Národ grázlov (FDB: 79,3 %)

St 11. 05. 2016
Uvidíte na HBO HD súčasť balíčkov HBO MaxPack a Komplet

Réžia Christopher McQuarrie

Scénár Christopher McQuarrie

Herci Tom Cruise, Rebecca Ferguson, Jeremy Renner, Ving Rhames, Asim Ahmad, Simon Pegg, Sean Harris

Dĺžka 131 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac