Film / seriál

Krypton

Krypton

Čo by sa stalo, keby sa Superman nikdy nenarodil? Ktorý zo zástupov jeho nepriateľov je taký mocný, že sa dokáže pohrávať s alternatívnymi časovými líniami? A dá sa mu vôbec čeliť? To musí zistiť Supermanov dedko Seg-El v seriáli Krypton, ktorý sa odohráva dve generácie pred zničením rodnej planéty najväčšieho superhrdinu všetkých čias.

Rodinný klan Elovcov z planéty Krypton nebol vždy taký mocný a vážený, ako si ho pamätáme z iných filmov a seriálov o Supermanovi, pôvodným menom Kal-Elovi. Dvesto rokov pred Kal-Elovým narodením je jeho prapredok Val-El popravený za vlastizradu. K smrti ho odsúdili zástupcovia skorumpovaného režimu v kryptonskom mestskom štáte Kandor. Preživší Elovia upadnú do nemilosti, sú zbavení majetku a spoločenského statusu a dlhých štrnásť rokov prežívajú v slumoch určených pre najnižšie vrstvy.

Okolo Supermana to vrelo už dávno predtým, než bol vôbec počatý. Seriál Krypton opisuje politickú krízu na jeho rodnej planéte a zápas jeho dedka Seg-Ela o najlepšiu z možných budúcností

Medzitým Val-Elov vnuk Seg-El dospeje v muža a naskytne sa mu lákavá príležitosť: prostredníctvom svadby s najmladšou dcérou jedného z mestských mocných sa môže vyšplhať späť po spoločenskom rebríčku, a očistiť tak rodinnú česť. Lenže vláda Kryptonu sa prepadne do chaosu a Seg-El zároveň zažije nečakané stretnutie. Adam Strange, cestovateľ v čase pochádzajúci z našej dnešnej Zeme, ho príde varovať, že celému Kryptonu hrozí skaza. Schyľuje sa totiž k sprisahaniu, ktoré chce pomocou zmien v toku času zabrániť narodeniu posledného a najslávnejšieho syna planéty. Seg-El musí urobiť zásadné rozhodnutie: zachráni Krypton, alebo spasí svojho vnuka, budúceho Supermana?

Seriál Krypton vznikol z popudu scenáristu, režiséra a producenta Davida S. Goyera, ktorý stojí okrem iného za filmami ako Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti, Muž z ocele či Batman začína. Tie sa odohrávajú v univerze komiksového vydavateľstva DC, kam patrí práve aj Superman. Zo stajne DC pochopiteľne pochádzajú aj zloduchovia, ktorí sa v Kryptone objavia. Je medzi nimi najmä Brainiac, mimozemský humanoid so záľubou v zmenšovaní, unášaní alebo pohlcovaní celých miest a svetov. Brainiac sa zdá byť hlavným mozgom plánu zničiť Kandor. Časom dôjde aj na iného zloborca – Doomsdaya, ktorý sa preslávil okrem iného tým, že svojho času porazil celú Ligu spravodlivosti z univerza DC Comics s jednou rukou priviazanou za chrbtom a ako jedinému sa mu podarilo dočasne zabiť samotného Supermana.

„Tú časť supermanovho ja, ktorá vznikla počas jeho dospievania na Zemi v rodine Marthy a Jonathana Kentovcov, všetci poznáme. Druhá časť ale musí súvisieť s jeho kryptonským dedičstvom,“ nechal sa počuť producent Welsh. „Ak Krypton zrodil najväčšieho hrdinu všetkých čias, čím bol ten svet tak výnimočný? Veľkú úlohu v tom má práve rodinný klan Elovcov.“ Krypton sa v prvom pláne sústredí na Seg-Elovu premenu z mladíka bez budúcnosti a bez nádeje na hrdinu konajúceho osudové rozhodnutia a zodpovedného za osud svojho vnuka. Seg-Elovi okrem rodinných príslušníkov stojí po boku aj Lyta-Zod, armádna veliteľka, ktorá s mladíkom udržuje utajený milostný vzťah. Vo svojom debute na amerických televíznych kanáloch ju stvárnila herečka Georgina Campbell.

Cameron Cuffe

Zatiaľ nie príliš známy herec vyštudoval herectvo v Dubline a prvé skúsenosti získal v divadlách v rodnom Londýne. Na plátne debutoval v životopisnej komédii Božská Florence po boku Meryl Streep či Hugha Granta. Hral tiež v britskom historickom seriáli The Halcyon.

Zaujímavosti

Podľa tvorcu Kryptonu Davida S. Goyera sa seriál odohráva dvesto rokov pred filmom Muž z ocele. Stanica Syfy však trvá na tom, že Krypton má chronológiu nezávislú na celovečerných supermanských filmoch.

Cameron Cuffe musel pre úlohu Supermanovho dedka Seg-Ela nabrať sedem kíl svalovej hmoty, čo si veľmi pochvaľoval.

Pozrite si aj

Smallville

Čo sa stalo pred tým, než sa Superman zniesol na Zem a stal sa superhrdinom? Clark Kent v tomto seriáli prekvapuje okolie i sám seba svojimi schopnosťami, spriatelí sa s Lexom Luthorom a zisťuje, že domovské mestečko Smallville mu je tesné.

Krypton

Film / seriál
Hodnotenie redakce
Foto HBO, Profimedia.cz

Réžia Ciaran Donnelly, Colm McCarthy…

Scénár Ian Goldberg, Lina Patel…

Obsadenie Cameron Cuffe, Georgina Campbell, Shaun Sipos, Elliot Cowan…

Dĺžka 10 × 41 min.

HBO utorok 19. 6. Moj TV program Satelitná televízia: HBO MaxPack, HBO Standard a Komplet

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC