Iron Man

Film, ktorý je namiešaný z akcie, fantázie plynúcej do oblasti vedy, nápaditej a prekomponovanej zápletky, špionážneho napätia a tiež trochy milostného vzrušenia. To všetko doplnené ironickými a vtipnými komentármi moderných strojov, ktoré, pretože už oplývajú inteligenciou, sú ľuďom, a najmä hlavnému hrdinovi, dôstojnými protihráčmi.

V budúcnosti je unesený geniálny vynálezca zbraní hromadného ničenia Tony Stark Robert Downey Jr. (so šarmom známym zo Sherlocka Holmesa aj Sherlocka Holmesa: Hry tieňov, alebo z filmu Avengers: Pomstitelia), ktorý pracuje pre americkú vládu. Unesú ho, aké neočakávané, moslimskí teroristi a žiadajú po ňom skonštruovanie rakiet ničivej sily. Tony však čas určený na výrobu zbraní využije pre niečo iné: zo šrotu a vlastnej geniality zostaví oblek, a vďaka nemu sa ako Iron Man, železný muž, doslova prebíja zo zajatia. Ale na slobode zistí, že jeho obrovsky bohatá spoločnosť vyrábajúca a projektujúca zbrane nie je len humanitárnou organizáciou dodávajúcou zbrane Amerike a tým aj zaisťujúcou svetový mier. Je preto potrebné zostaviť nové brnenie, nový šat a tak sa zrodí pravý Iron Man, v ničom nezaostávajúci za svojimi slávnymi predchodcami Batmanom, či Spider-Manom.

Jeho pohon mu umožňuje pohybovať sa nadzvukovou rýchlosťou, je takmer nepriestrelný, s dokonale presným a bohatým arzenálom zbraní. Iron Man, mimochodom tiež filmový syn svojho komiksového otca, sa vydáva do sveta, aby ho zbavil zbraní, ktoré sám vynašiel a ktoré potajomky predáva najväčší zloduch filmu, spolumajiteľ Tonyho firmy, ktorý sa ho pokúša už nejakú dobu zabiť a neváha pritom spolupracovať ani s moslimskými teroristami, Obadiah Stane, ktorého s pokojom temného hrdinu zahral Jeff Bridges.

Zlo je nakoniec porazené, ale predchádza tomu výživná séria bitiek, akčných súbojov, ale aj milostných prepletencov, a to najmä v iskrení medzi Tonym a jeho oddanou, a ako sa neskôr ukáže, aj milujúcou a krásnou asistentkou, Pepper Pottsovou (hrá ju očarujúca Gwyneth Paltrow, držiteľka Oskara za film Zamilovaný Shakespeare, alebo ceny Emmy za najlepšiu hosťujúcu herečku v komediálnom seriáli Glee, či Zlatého satelitu za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe za film Emma).

Film plný zvratov, prepletencov, obrazov prepychu, ale aj krutosti zbraní hromadného ničenia, patrí k jedným z najvyššie hodnotených na ČSFD, a najmä pokiaľ ide o hlavné herecké výkony aj technické a grafické efekty ponúka skvelý, plnotučný zážitok.

Obsadenie

Réžia

Jon Favreau 

Scenár

Mark Fergus, Hawk Ostby, Art Marcum, Matt Holloway.

Kamera

Matthew Libatique 

Hudba

Ramin Djawadi 

Hrajú

Robert Downey Jr., Terrence Howard, Jeff Bridges, Gwyneth Paltrow, Leslie Bibb, Shaun Toub, Faran Tahir, Clark Gregg, Bill Smitrovich, Paul Bettany, Jon Favreau, Peter Billingsley, Tim Guinee, Will Lyman, Tom Morello, Ahmed Ahmed, Fahim Fazli, Nazanin Boniadi, Stacy Stas, Sahar Bibiyan, Stan Lee, Tim Griffin, Micah Hauptman, Samuel L. Jackson, America Olivo, Ricki Noel Lander, Halla, Jeannine Kaspar, Kevin Foster, Lara Kinnear, Laura Liguori, Mike Cochrane, Jeffrey Ashkin, Crystal Marie Denha, Garret Noël. 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC