Avengers: Pomstitelia

Predstavte si svet, v ktorom sa na jednom mieste zrazu objavia super hrdinovia pozbieraní zo všetkých oblastí aj období a spoja sa v jednej spoločnej úlohe. Nie, nejedná sa o Ligu vyvolených, ale ani v tomto filme nebude ich nepriateľ žiadny holobriadok. A samozrejme nepôjde o nič menšie, než zachrániť svet.

Produkčná spoločnosť Marvel Studios si práve taký námet zvolila pre výrobu svojho veľkofilmu, ktorý by sa dal do slovenčiny preložiť ako Pomstitelia. Na jedno plátno tak vedľa seba postavila Iron Mana, Neuveriteľného Hulka, Thora, Kapitána Ameriku, Hawkeye a Black Widow.

Zloduchom nie je nikto menší než brat Thora Loki (Tom Hiddleston), ktorý pri putovaní vesmírom objaví robotickú civilizáciu Chitauri túžiacu po mysterióznej kocke Tesseract skrývajúcej v sebe nesmiernu moc. Dohoda je spečatená a Loki sa vydáva do centra spoločnosti S.H.I.E.L.D., ktorá práve túto kocku skúma. Ani hermeticky uzavretá základňa plná po zuby ozbrojených strážcov Lokiho nezastaví a kocka začína putovať k Lokiho spojencom, ktorí mu za ňu sľubujú definitívnu skazu Zeme.

V tej chvíli si Nick Fury (hrá ho charizmatický Samuel L. Jackson, ktorý v sebe dokáže namiešať suverenitu riaditeľa aj pokoj a porozumenie trénera, a aj preto sa mu podarí všetkých vybraných superhrdinov naverbovať) spomenie na program spájajúci výnimočných jedincov k ochrane sveta – Avengers a začne verbovať výnimočných. Vzniká tak spoločnosť, ktorá sa ako jediná môže postaviť diabolskému spolku. Avšak film má, okrem tejto veľmi silnej akčnej zápletky, ešte jednu, nemenej podstatnú. Tá dodáva krásnemu, efektmi vybavenému predstaveniu ešte rozmer všeobecnejší. Jednotliví hrdinovia totiž majú svoje metódy, svoj spôsob práce a nie je jednoduché ich prinútiť k tomu, aby sa plne rešpektovali a podriadili sa záujmu celku. To všetko je podopreté skvelým hereckým obsadením, v ktorom dominuje Mark Ruffalo ako Hulk. Je to jeden z najvýraznejších nositeľov najrôznejších ironizujúcich a uvoľňujúcich hlášok. Krásu ceste za zloduchmi dodáva Scarlett Johansson, ktorá hrá superhrdinku Black Widow, Chris Evans zase mieša nadšený patriotizmus s hrubou silou v postave Kapitána Ameriky, Chris Hemsworth zasa presvedčivo udržuje patetickosť a skoro mýtickosť Thora, no a v posledných rokoch stále obsadzovanejší, ironický a svetácky je Iron Man v podaní Roberta Downeya Jr.

Na filmu je cenné i to, že vsází na vzdělanost, nebo alespoň poučenost svých diváků, nevysvětluje každý detail z minulosti svých superhrdinů, a proto se můžeme soustředit na dobrodružnou cestu i závěrečné, akcí a efekty přeplněné a nabušené finále.  

Na filme je cenné aj to, že stavil na vzdelanosť, alebo aspoň poučenosť svojich divákov, nevysvetľuje každý detail z minulosti svojich superhrdinov, a preto sa môžeme sústrediť na dobrodružnú cestu aj záverečné, akciou a efektmi preplnené a našlapané finále.

Obsadenie

Réžia

Joss Whedon

Scenár

Zak Penn, Joss Whedon.

Kamera

Seamus McGarvey 

Hudba

Alan Silvestri 

Hrajú

Robert Downey Jr., Jeremy Renner, Scarlett Johansson, Chris Evans, Samuel L. Jackson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Clark Gregg, Lou Ferrigno, Tom Hiddleston, Cobie Smulders, Paul Bettany, Gwyneth Paltrow, Stellan Skarsgård, Jenny Agutter, Enver Gjokaj, Walter Perez, Stan Lee, Alexis Denisof, Ashley Johnson, Powers Boothe, Harry Dean Stanton, Damion Poitier, Arthur Darbinyan, Jerzy Skolimowski, Romy Rosemont, Jillian Morgese, Jamie McShane.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC