Glee

Kto by si pri tomto seriáli nespomenul na klasický americký príbeh: mladý učiteľ španielčiny William Schuester (hrá ho strhujúcim a odzbrojujúcim spôsobom Matthew Morrison) sa už nemôže pozerať na to, ako na jeho strednej škole v Ohiu prakticky zaniká kedysi vynikajúci tanečný súbor.

Glee, to nie sú v USA len besiedky, ale skutočná show so všetkým, čo k tomu patrí: dramaturgiou, osvetlením, komparzom a hlavne spievajúcimi a tancujúcimi sólistami. A práve takých ľudí William hľadá. Rozhodne sa, že oživí kedysi slávnu tradíciu a vydá sa na neľahkú púť – zo skupiny skôr frustrovaných a ponižovaných priemerných študentíkov vytrieskať fantastický súbor. K úspechu mu pomôže najmä fakt, že sa mu podarí do súboru pribrať aj kapitána nesmierne populárneho futbalového tímu.

Úspech sa zdá byť zaručený, ale William nie je jediný, kto na škole organizuje voľný čas študentov, rozvoj zboru sa hrubo nepáči učiteľke telocviku Sue (Jane Lynch), ktorá dodáva celému seriálu ironický a komický podtón. Rozbieha sa tiež príbeh o škaredom káčatku. Čo ale robí zo seriálu skutočnú legendu, je hudba. James S. Levine spolu s režisérom Ryanom Murphym nevytvorili len stredoškolskú variáciu na zrodenie úspešných, ale aj dychberúce hudobné a tanečné dielo, v ktorom sú piesne okrem iného tým, čo si okamžite potrebujete stiahnuť do telefónu.

A akéže to vlastne postavy William pre svoj zbor získava? Na jednej strane je to vynikajúci gitarista, ktorý je na vozíku, a napriek tomu má celý svet vo vlastných rukách, alebo skôr strunách. Artieho zahral noblesne Kevin McHale. Ďalšia z adeptiek je Mecedes (Amber Lile) – áno, je trochu viac pri sebe, ale to jej umožňuje vytočiť svoj hlas do neuveriteľných výšok. Ďalšia zo sólistov je Tina (Jenna Ushkowitz). V bežných rozhovoroch síce kokce, akonáhle ale vstúpi na javisko, je z nej šarmantná a suverénna speváčka. Kurt (Chris Colfer) svojou vizážou aj správaním pripomína často skôr babu, ale na pódiu je z neho rocker s výškami, ktoré si nezadajú ani s Freddiem Mercurym.

Tí všetci sa spoja predovšetkým vďaka tomu, že pri konkurze William objaví Rachel (Lea Michele), zdanlivo nudnú študentku, v ktorej ale spal dovtedy málo vídaný talent. Aj tak ale celá partia potrebuje zviditeľniť, a tak William získa Finna (Cory Monteith), tento futbalista v sebe ukrýva nadanie, o ktorom snáď ani sám nevedel. Bohužiaľ s touto postavou sa vo štvrtej sérii musíme rozlúčiť. Nie je to však preto, že by herec nechcel v úlohe pokračovať, ale sláva si tu zase raz vybrala svoju daň – sláva občas vedie rovno ku drogám, a tie sa stali Corymu Monteithovi osudnými.

Avšak piesne, ktoré v seriáli znejú, budú znieť ešte veľmi dlho.

Obsadenie

Réžia

Ryan Murphy, Eric Stoltz, Alfonso Gomez-Rejon.

Scenár

Ryan Murphy, Allison Adler, Brad Falchuk.

Kamera

Christopher Baffa 

Hudba

James S. Levine 

Hrajú

Lea Michele, Cory Monteith, Matthew Morrison, Chris Colfer, Naya Rivera, Jane Lynch, Kevin McHale, Amber Riley, Dianna Agron, Mark Salling, Darren Criss, Jessalyn Gilsig, Harry Shum Jr., Jayma Mays, Heather Morris, Jenna Ushkowitz, Damian McGinty, Chord Overstreet, Dot Jones, Melissa Benoist, Becca Tobin, Jacob Artist, Blake Jenner, Alex Newell, Max Adler, Lauren Potter, Mike O'Malley, Romy Rosemont, Vanessa Lengies, Dijon Talton, Iqbal Theba, Samuel Larsen, Ashley Fink, Grant Gustin, Josh Sussman, Jonathan Groff, Idina Menzel, Kristin Chenoweth, Gwyneth Paltrow, Kate Hudson, Demi Lovato, Sarah Jessica Parker, Nicci Faires, Stephen Tobolowsky, Whoopi Goldberg, Earlene Davis, Rachael Markarian, Eve, Ernest Dancy, NeNe Leakes, Shelby Rabara, Neil Patrick Harris, Britney Spears, Ben Bledsoe, Jennifer Aspen, Molly Shannon, Olivia Newton-John, Michael Hitchcock, Jeff Lewis, Sarah Drew, Stacy Glassgold, John Stamos, Meat Loaf, Barry Bostwick, Daniel Roebuck, Anna Camp, Jesse Heiman, Patti LuPone, Cheyenne Jackson, Jayson Blair, Linsay Lohan, Dustin Ingram, John Ross Bowie, Ricky Martin, Josh Groban, Debra Monk, Charice, Matt Bomer, Molly McCook, Dean Geyer, Kent Avenido, Charlotte Ross, Thomas Calabro, Derek Baker, Joe Hursley, Peter Mayhew, Jeff Goldblum, Emilee Wallace, Frank Pacheco, Virginia Gardner, Katey Sagal, Dylan Sprayberry, Amy Aquino, Jolene Purdy, Mary Jo Catlett, Lauren Gottlieb, Angela Frezza, Rachel Marie Lewis, Brent Jennings, Suraj Partha, Dyllan Christopher, Ashley Jackson, Adam Lambert, Ioan Gruffudd, Blake Webber.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC