Počiatok

Unikátny film, ktorý sa pohráva so snami, realitou a ich prelínaním aj vrstvením vzišiel zo spolupráce štúdia Warner Brothers a režiséra Christophera Nolana. Ten napísal scenár o zlodejovi snov už v roku 2001, ale rozhodol sa, že najskôr nazbiera nejaké skúsenosti, kým sa pustí do komplikovaného príbehu.

Keď sa k téme vrátil, mal za sebou nesmierne úspešného Temného rytiera (2009), ktorý mu dosť uľahčoval propagáciu nového filmu. Počiatok (angl. Inception) sa stal jedným z najúspešnejších filmov roka 2010, o čom svedčia aj štyri zlaté sošky Oskara.

Komplikovaný príbeh sa odohráva v niekoľkých časových úrovniach – v realite, v sne aj v sne v sne. Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) a jeho parťák Arthur (Joseph Gordon-Levitt) sú totiž profesionálni špióni, ktorí sa špecializujú na krádeže tajných informácií. Nejde však o hocijaké informácie, musia ukradnúť myšlienku z podvedomia. Cobb je majster vo svojom odbore a stal sa veľmi vyhľadávaným špiónom veľkých korporácií. Teraz na nich však čaká komplikovanejšia práca, nemajú totiž nič ukradnúť, ale naopak vložiť. Musia sa pokúsiť vnuknúť myšlienku niekomu inému, aby mohli zmeniť beh vecí. Cobb vie, aké je všetko riskantné, napriek tomu sa rozhodne do akcie ísť.

Vo filme sa neustále striedajú najrôznejšie časové roviny, nielen sny a realita, ale miešajú sa sem aj spomienky. Časť filmu je preto venovaná trochu popisnejšiemu rozprávaniu, ako všetko funguje, kto môže sny a ako ovplyvňovať, vystavať, riadiť. Rozjazd je teda trochu pomalší, ale akonáhle začne akcia vkladania myšlienky, všetko sa rozbehne na plné obrátky. Vo filme sa dajú vidieť skvelé špeciálne efekty, fascinujúca hra nielen s myšlienkami, ale aj s fyzikálnymi zákonmi, pretože v sne je predsa možné všetko. Skvelé herecké výkony všetkému dodávajú ešte väčšiu šťavu.

Nolan je režisér, ktorý vie príbehy rozprávať živo, vie pracovať s atmosférou, vždy presne vie, čo od filmu očakáva, a tak je divák vždy nadšený. To, čo predviedol v Počiatku, však prekoná fantáziu väčšiny ľudí. Film ide ako dobre premazaný stroj, bravúrny strih, výborná kamera a skvelá hudba, robia z Počiatku jeden z najlepších a rozhodne najzaujímavejších filmov posledných rokov, ktorý vám ani po tom, čo skončí, rozhodne nepôjde z hlavy.

Obsadenie

Réžia

Christopher Nolan

Scenár

Christopher Nolan

Kamera

Wally Pfister

Hudba

Hans Zimmer

Hrajú

Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Marion Cotillard, Ken Watanabe,Tom Hardy, Dileep Rao, Cillian Murphy, Michael Caine, Tom Berenger, Pete Postlethwaite, Lukas Haas, Taylor Geare, Talulah Riley, Michael August, John Ceallach, Ryan Hayward, Nicole Pulliam, Tohoru Masamune, Earl Cameron.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC