Temný rytier

Pokračovanie filmového akčného dobrodružstva netopierieho muža Batman začína (2005) sa opäť ujal skvelý režisér Christopher Nolan, ktorý oživil mesto Gotham aj s jeho temným podsvetím. Temný rytier (angl. The Dark Knight) sa stal jedným z najpopulárnejších Batmanovských filmov, najmä zásluhou excelentného výkonu Heatha Ledgera v úlohe Jokera. Film bol nominovaný na niekoľko Oscarov, nakoniec zlaté sošky získal dve – za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe a za najlepší strih zvuku.

V Gothame opäť vyčíňajú mafiánske organizácie, ktoré vykrádajú banky a ohrozujú bezpečie aj životy obyvateľov. Tentokrát sa s nimi do boja púšťa idealistický poručík Jim Gordon (Gary Oldman) a charizmatický prokurátor Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorý je stelesnením dobra a spravodlivosti. Batman, v civile miliardár Bruce Wayne (Christian Bale), sa spočiatku všetkého stráni, lebo jeho zásahy nebývajú vždy chápané ako dobré, ale majú naopak pachuť zločinu. Keď však do hry vstúpi šialený, no geniálny zločinec známy ako Joker (Heath Ledger) a podmaní si celé gothamské podsvetie, nemajú zástupcovia zákona inú možnosť, než sa spojiť s Batmanom.

Začína tak súboj na život a na smrť medzi racionálnym Batmanom a impulzívnym Jokerom, ktorý chce všetkým dokázať, že Gotham a mier sú dve slová, ktoré k sebe nikdy nepatrili a nikdy patriť nebudú. Jokerovi sa takmer podarí Batmana dotlačiť k odhaleniu svojej pravej identity, k čomu neváha zneužívať nevinných ľudí a ich životy. Nakoniec obetuje aj životnú lásku hlavných hrdinov, Batmana a Denta, krásnu a bystrú Rachel Dawesovú (Maggie Gyllenhaal). Jokerovi sa tak podarí morálne zlomiť Denta, z ktorého urobí netvora Two-Face, aj Batmana, ktorý chce všetko vzdať. Nie nadarmo sa však Batmanovi hovorí aj Temný rytier...

Vo filme sa opäť objavili známe tváre z predchádzajúceho Nolanovho filmu ako Michael Caine v úlohe Alfreda Pennywortha či Morgan Freeman ako Lucius Fox. Jednoznačne najlepším hercom sa však stal Heath Ledger, ktorý postavu Jokera podával oveľa vážnejšie, než ako to bolo u Jacka Nicholsona v Batmanovi Tima Burtona (1989). Tu je Joker stelesnením čistého zla a šialenstva v jednom, ako by sa v ňom koncentrovala všetka temnota Gothamu. Nolan presne o takúto atmosféru usiloval, takže jeho Temný rytier má bližšie k thrilleru, než ku klasickej komiksovej adaptácii. Tento Batmanov príbeh spolu s ďalším pokračovaním Temný rytier povstal (2012) však rozhodne patrí k tomu najlepšiemu, čo kedy bolo o netopierom mužovi natočené.

Obsadenie

Réžia

Christopher Nolan

Predloha

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks).

Scenár

Jonathan Nolan, Christopher Nolan.

Kamera

Wally Pfister

Hudba

Hans Zimmer, James Newton Howard.

Hrajú

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster, Anthony Michael Hall, Michael Jai White, Chin Han, William Fichtner, Keith Szarabajka, Danny Goldring, Beatrice Rosen, Edison Chen, Matthew Leitch, Nestor Carbonell, Nicky Katt, Monique Gabriela Curnen, Tommy 'Tiny' Lister, Nathan Gamble, Sarah Jayne Dunn, Matt Rippy, Bronson Webb, Melinda McGraw, Ariyon Bakare, Vincent Riotta, Peter Brooke, Marisol Giraud, Danielle Day, William Smillie, David Dastmalchian, Lisa McAllister, David Ajala, Ramses Jimenez, Andrew Bicknell, Colin McFarlane.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC