Moulin Rouge

Muzikál, ktorý v sebe v nápaditom, zbesilo rýchlom, efektami preplnenom, farbami zaplnenom mixe rozpráva vlastne banálny príbeh zasadený do tajuplných a mýtmi opradených kulís.

Na prelome 19. a 20. storočia sa dostávame do Paríža, mesta umenia, slobody, novo objavenej elektriny, ale aj sexu, drog, vášne. Sem, najprv na Montmartre, medzi umelcov, básnikov a bohémov, prichádza Christian (Ewan McGregor – známy napr. zo Star Wars: Epizóda I – Skrytá hrozba, alebo Trainspottingu). Už čoskoro tak nemôže minúť sídlo neresti, hriechu, ale predovšetkým otvorenej a voľnej lásky: bájny a tajuplný nočný klub a nevestinec v jednom, Moulin Rouge, ktorý vlastní slobodomyseľný, ale zároveň na peniazoch a sláve závislý Harold Zidler (Jim Broadbent).

Christian tiež nemôže minúť klenot medzi kurtizánami, kráľovnú medzi prostitútkami a, ako sa neskôr ukáže, svoju Eurydiku, Satine (Nicole Kidman – napr. Eyes Wide Shut). Tá sa samozrejme zdráha podľahnúť síce mladučkému, ale veľmi chudobnému umelcovi, keď dostáva ponuky od maharadžov z celého sveta. Nakoniec ale rozhodne za nich oboch, a vlastne aj za celý tajuplný svet Moulin Rouge Satinino srdce, a dievča za toto svoje podľahnutie musí zaplatiť životom.

To všetko sa odohráva v trblietavých kulisách a predovšetkým vo veľmi nápaditých, rovnako ako drzých coververziách najznámejších svetových hitov, ako napríklad Stingovej Roxane pretransformovanej na tango. Režisér Baz Luhrmann sa sám vyznal z toho, že sa pokúsil natočiť príbeh založený na mýte o Orfeovi: aj Christian musí zostúpiť až na dno, do podsvetia, aj on sa chvíľu dotýka svojej jedinej ženy na svete, svojej Eurydiky, aj on sa s ňou nakoniec musí rozlúčiť, avšak toto rozlúčenie je pre neho novou životnou skúsenosťou a znamená pre neho aj svojho druhu vykúpenie. Okrem dvoch celkom výnimočných hereckých, ale i speváckych výkonov Nicol Kidman aj Ewana McGregora tu budeme počuť a uvidíme aj ďalšie slávne postavy minulosti, alebo osobnosti šoubiznisu, maliara Tolouse-Lautreca hrá John Leguizamo, hlas Zelenej víly zase nahovoril Ozzy Osbourne.

Film získal aj rad ocenení, z ktorých pripomeňme Zlatý glóbus za najlepší film (komédia / muzikál), a za ženský herecký výkon (Nicole Kidman) v kategórii komédia / muzikál. Moulin Rouge tiež získal osem nominácií na Oscara (najlepší film, herečku v hlavnej úlohe – Nicole Kidman, kameru, strih, masky a zvuk), úspešný však bol len v dvoch z nich, sošku si odniesli Catherine Martin a August Strathie za kostýmy, a Catherine Martin za výpravu.

Obsadenie

Réžia

Baz Luhrmann

Scénár

Baz Luhrmann, Craig Pearce.

Kamera

Donald McAlpine 

Hudba

Craig Armstrong 

Hrajú 

Nicole Kidman, Ewan McGregor, John Leguizamo, Jim Broadbent, Richard Roxburgh, Garry McDonald, Jacek Koman, Natalie Jackson Mendoza, David Wenham, Kylie Minogue, Plácido Domingo, Tara Morice, Ozzy Osbourne, Nash Edgerton, Kiruna Stamell, Tim Elliott, Deobia Oparei. 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC