Trainspotting

Takmer dvadsať rokov stará kultovka z drogového prostredia škótskej mládeže vznikla ako adaptácia novely spisovateľa Irvina Welsha, ktorý kúsavo, ale tiež s kvapkou humoru dokázal odhaliť život feťákov a takisto skritizovať meštiacku spoločnosť. Réžie filmu sa ujal Danny Boyle, ktorý už mal za sebou čiernu komédiu Plytký hrob.

Trainspotting opisuje život party feťákov v Edinburghu, ktorých jedinou starosťou je, dať si dávku heroínu. Dni plynú a vy sa nemusíte o nič starať, snáď len o peniaze, či je na ďalší heroín, ale peniaze sa dajú zohnať všade. Napríklad stačí ukradnúť televíziu z domova dôchodcov, práve keď sa na ňu starkí pozerajú a potom ju niekde predať. Mark Renton (Ewan McGregor) tak žije s partiou kamarátov celkom spokojne. Lenže večne sa tak existovať nedá. Rozhodne sa, že skúsi normálny život, ale vydriapať sa z dna spoločnosti medzi „normálnych“ ľudí nie je práve prechádzka ružovým sadom, najmä keď svojich parťákov, ktorí sú trochu šialenejší, máte radi. Kto by predsa netrávil rád čas so Spudom (Ewen Bremner), ktorý má jednoducho drogy rád, alebo Sickboyom (Johny Lee Miller), ktorý je fanatickým fanúšikom Jamesa Bonda so Seanom Connerym, či Begbiem (Robert Carlyle), ktorého jedinou záľubou je rezanie ľudí.

Renton nie je rozhodne žiadny svätec, ale jednoducho si chce dať život do poriadku. A ako vyzerá jeho cesta „von“? Je plná bizarných situácií, hlbokých prepadov späť aj úplne otrasných skúseností. Trainspotting je tak vlastne filmom o jednej stratenej generácii, o ľuďoch, na ktorých sa pozeráme zvrchu, ale máme na to právo? Welsh ani Boyle na to neodpovedajú, nechávajú na každom, čo si bude myslieť. Oni len realisticky vykresľujú svet drogovo závislých. Občas sa vám bude dvíhať žalúdok spoločne s Rentonom, ale občas sa budete baviť, ako by ste si práve tiež šľahli.

Skrátka skvelý film o drogách, ktorý patrí k tomu najlepšiemu vo svojom žánri, ale nie je to žiadna obmedzená komédia, ani moralistický žvást. Pre fanúšikov Mechanického pomaranča, ktorý sa miestami filmom tiež mihne, to bude ďalšia kultová záležitosť. Jednoducho poctivo natočený film, ktorý je skvele rozprávaný a pri tom zostáva úplne realistický.

Obsadenie

Réžia

Danny Boyle

Predloha

Irvine Welsh (kniha)

Scenár

John Hodge

Kamera

Brian Tufano

Hrajú

Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller, Kevin McKidd, Robert Carlyle, Kelly Macdonald, Peter Mullan, James Cosmo, Susan Vidler, Shirley Henderson, Irvine Welsh, Keith Allen, Kevin Allen, John Hodge, Stuart McQuarrie, Andrew Macdonald.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC