Mentalista

Americký televízny seriál sa na obrazovkách objavuje od roku 2008, v Českej republike potom od roku 2009. Novodobá kriminálka býva prirovnávaná k ďalším obľúbeným detektívnym seriálom, ktoré sú stále populárnejšie.

Nejde však o krimi, kde dolapeniu páchateľa pomôžu sofistikované metódy a vedecké postupy, ako to poznáme napríklad z Kriminálny Miami, ale všetko stojí predovšetkým na hlavnej postave policajného konzultanta CBI (Kalifornský úrad pre vyšetrovanie). A tak sa v súvislosti s Mentalistom (angl. The Mentalist) spomína Dr. House alebo Monk.

Hlavný hrdina, Patrick Jane (Simon Baker), však nie je ani tak arogantný ako House, ani tak podivínsky ako Monk. Ide o charizmatického muža, ktorý dokáže z najmenších detailov a správania ľudí vyčítať jednoducho viac než ostatní, odhaliť, kedy klamú, odkryť ich pravé úmysly, stratégiu. Hnacím motorom pre jeho spoluprácu s vyšetrovateľmi je čisto osobná tragédia, pretože Jane sa snaží neustále dopadnúť sériového vraha Red Johna, ktorý mu zabil ženu a dcéru. Jane sa navyše nijako netají úmyslami tohto vraha sám zabiť a pomstiť tak svoju rodinu.

Red John je však stále na úteku a vraždí ďalej. Na mieste činu zanecháva svoje typické znamenie – smajlíka nakresleného krvou svojej obete, s ktorou ho vždy spája nejaký osobný, emocionálny vzťah. Jane je svojou pomstou posadnutý, a tak ho musí často držať na uzde vedúca vyšetrovacieho tímu Teresa Lisbonová (Robin Tunney). K ďalším vyšetrovateľom patrí tvrďas Kimball Cho (Tim Kang), Wayne Rigsby (Owain Yeoman), ku ktorého charakteru patrí záľuba v jedle a tiež je zamilovaný do svojej kolegyne Grace van Peltovej (Amanda Righetti), s ktorou sa neskôr naozaj zblíži.

Seriál je zaujímavý predovšetkým tajomnou postavou Red Johna, ktorý s Janeom hrá hru ako mačka s myšou. Dokonca sa niekoľkokrát stretnú, ale jeho totožnosť zostáva stále tajomstvom.

Obsadenie

Réžia

David Nutter, Chris Long, Rod Hardy, Kevin Dowling, Bruno Heller, Dean White, John Behring.

Scenár

Bruno Heller, Andi Bushell, Mike Weiss, John Mankiewicz.

Kamera

Jeff Jur

Hudba

Blake Neely

Hrajú

Simon Baker, Amanda Righetti, Robin Tunney, Steven Culp, Tim Kang, Tim Guinee, Owain Yeoman, Gail O'Grady, Shaun Toub, Tara Karsian, Morena Baccarin, Brett Cullen, Željko Ivanek, Brando Eaton, Elisabeth Röhm, Mark Weiler, Owen Beckman, Judith Hoag, Deborah Ann Woll,Charles Shaughnessy, Elpidia Carrillo, Josh Stewart, Bodhi Elfman, Geoff Pierson, Cameron Monaghan, Fredric Lehne, Jeffrey Nordling, Bryce Johnson, Paul Michael Glaser, Jake Busey,Gregory Itzin, Joe Adler, Michael Mosley, Mark Pellegrino.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC