Dr. House

Americký seriál z nemocničného prostredia, ktorý bol opakovane oceňovaný, ako jeden z najlepších seriálov uplynulých rokov, bežal na stanici Fox v období 2004-2008. V Českej republike kúpila práva TV Nova a seriál tu bežal do roku 2013. Bolo odvysielaných osem sérií a zatiaľ sa ďalšie pokračovanie neplánuje. Aj tak sa z Dr. Housea stala kultovka v pravom slova zmysle.

Dr. House (angl. House M.D.) je seriál s detektívnymi prvkami, ktorý v mnohom pripomína Sherlocka Holmesa. Predovšetkým hlavná postava doktora Housea (Hugh Laurie), je tak trochu detektívom, len bez fajky a kulís Londýna. Dej sa odohráva v nemocnici na špecializovanom oddelení, ktorému velí práve House, ktorý je obklopený ďalšími odborníkmi – neurológom Ericom Foremanom (Omar Epps), imunologičkou Allison Cameronovou (Jennifer Morrison) a špecialistom na intenzívnu starostlivosť Robertom Chaseom (Jesse Spencer). Vo štvrtej sérii je jeho tím obmenený a v tíme namiesto troch pôvodných lekárov pôsobí: špecialista na plastickú chirurgiu Chris Taub (Peter Jacobson), špecialista na telovýchovnú medicínu a rehabilitačné lekárstvo Lawrence Kutner (Kal Penn) a „Trinástka“ (Olivia Wilde), ktorá má špecializáciu na internú medicínu.

House všetko rieši po svojom, s tímom lekárov jedná skôr trochu sokratovsky a diagnóz sa doberajú ako detektívi deduktívnymi metódami. Navyše House vôbec ako doktor nevyzerá, je neupravený, zarastený, večne do seba sype nejaké tabletky a k pacientom sa správa, akoby ho ani nezaujímali. Lenže on o nich vie až príliš. Veď lieči len beznádejné prípady, s ktorými si inde nevedia rady. Navyše je to strašne sarkastický a arogantný chlap a to je postava, ktorú fanúšikovia milujú. Geniálny čudák s britkým jazykom.

Hugh Laurie získal niekoľko cien za stvárnenie tejto postavy a oprávnene sa stala tým najvýraznejším v jeho kariére. Snáď bol taký vierohodný aj preto, že rovnako ako House je to milovník hudby, sám vydal aj svoj album a celkom často koncertuje. Dr. House je jednoducho skvelý seriál, ktorý dokazuje, že v nemocnici nemusí byť plno krvi a vnútorností, aby toto prostredie zaujalo aj televízneho diváka. Stačí mať zaujímavé námety, nevšednú hlavnú postavu a dobrý scenár.

Obsadenie

Réžia

Peter Medak, Bryan Singer, Jace Alexander.

Scenár

David Shore, Garrett Lerner, Sara Hess.

Kamera

Newton Thomas Sigel, Walt Lloyd.

Hudba

Jason Derlatka, Jon Ehrlich.

Hrajú

Hugh Laurie, Omar Epps, Robert Sean Leonard, Jesse Spencer, Lisa Edelstein, Jennifer Morrison, Peter Jacobson, Olivia Wilde, Kal Penn, Odette Annable, Charlyne Yi, Anne Dudek, Jennifer Crystal Foley, Amber Tamblyn, Sela Ward, Michael Weston, Edi Gathegi, Cynthia Ettinger, David Morse, Karolina Wydra, Tracy Vilar, Chi McBride, Zena Grey, Andy Comeau,Currie Graham, Diane Baker, Andre Braugher, Ingrid Sanai Buron, Paula Marshall, Carmen Argenziano, Candice Bergen, Angel Oquendo, Lori Petty, Charles S. Dutton, Leighton Meester, Kimberly Quinn, America Olivo, Stacy Edwards, Brennan Elliott, Chloe Webb, Mike Starr, Brandy Norwood, Leslie Hope, Amanda Seyfried, Scott Foley, Meredith Monroe, Salli Richardson-Whitfield, Nestor Carbonell, Patrick Bauchau, Joe Morton, Kevin Brief, Diane Sellers, Shari Headley, Eddie McClintock, Skye McCole Bartusiak, John Cho, Matt Malloy, Peter Graves, Andrew Keegan, Josh Zuckerman, Brent Briscoe, Andi Eystad, Laura Allen, Keri Lynn Pratt, Lyndsy Fonseca, Frank Whaley, Piper Perabo, Robin Tunney, Andrew Airlie, Scott Mechlowicz, Robin Thomas Grossman.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC