Láska nebeská

Film ukazuje, aká cenná niekedy môže byť medzinárodná koprodukcia. Pri tvorbe filmu sa spojili americké Universal Pictures s francúzskym Studio Canal a v produkcii britských Working Title vytvorili romantickú komédiu strhujúcu svojou pozitívnou atmosférou, neprekonateľným anglickým humorom, pôsobivou scenériou vianočného Londýna a skvelým hereckým obsadením.

Základným heslom filmu je: Láska je všade okolo nás, len je treba jej niekedy ísť naproti, a to bezhlavo. Film v sebe umne kombinuje zručnosti, ktoré Richard Curtis dokázal svojimi scenármi k Mr. Beanovi, Štyrom svadbám, Notting Hillu, Denníku B. Jones. K hlavnému svojmu daru, schopnosti napísať scény, v ktorých dominuje a žiari čistý anglický humor, dokázal pridať aj kompozičné umenie v tom zmysle, že jednotlivé, zdanlivo oddelené príbehy nakoniec v závere umne prenikajú jeden do druhého, čo pre jedných znamená trvalé šťastie, pre druhých uvedomenie si vlastných omylov a chýb.

V Londýne sa jednoducho okolo Vianoc objaví chrípka menom láska: premiér VB David (Hugh Grant) sa zamiluje do svojej sekretárky, či asistentky (Martine McCutcheon); vyhasnutý spisovateľ Jamie Bennet (Colin Firth) po nevere svojej priateľky odchádza do krajiny umelcom zasľúbenej, Francúzska, a tu narazí na dievča Aureliu (Lúcia Moniz), ktorá síce nevie ani po anglicky, ani francúzsky, ale má svoj pôvab, Sarah (Laura Linney) má tajnú lásku, je ňou kolega z práce, Carl (Rodrigo Santoro). Sarah tuší, že mu nie je úplne ľahostajná, lenže nevie, ako sa k nemu priblížiť; klasický milostný trojuholník zasa sledujeme v príbehu Harryho Williamsa (Alan Rickman), vedúceho spoločnosti, ktorý, aj keď je v manželstve so ženou Karen (Emma Thompson) spokojný, ale ešte viac ho lákajú pôvaby sekretárky Mii (Heike Makatsch).

Sú predsa Vianoce a Harry sa rozhodne kúpiť Mii náhrdelník, avšak Karen ho na krku svojej sokyne spoznáva... Tak by sa dalo pokračovať, tých príbehov je v Láske nebeskej niekoľko.

Curtis sa tiež sám ujal réžie, a aj keď to bol jeho debut v tomto odbore, zvládol ho bravúrne. Čo platí najmä pre herecké obsadenie. Vybral si takmer pre každú rolu hviezdu, a predsa ich všetky prinútil, aby zohrali prirodzený, neprepätý kus plný pohodovej príjemnej atmosféry, komediálnych situácií aj miest, v ktorých si poplačete. Nie je teda náhoda, že film, ktorý stál 40 miliónov dolárov, ich nakoniec zarobil 241.

Obsadenie

Réžia

Richard Curtis 

Scenár

Richard Curtis 

Kamera

Michael Coulter 

Hudba

Dido, Craig Armstrong 

Hrajú

Bill Nighy, Gregor Fisher, Colin Firth, Sienna Guillory, Liam Neeson, Emma Thompson, Kris Marshall, Heike Makatsch, Martin Freeman, Chiwetel Ejiofor, Andrew Lincoln, Keira Knightley, Hugh Grant, Martine McCutcheon, Laura Linney, Julia Davis, Abdul Salis, Edward Hardwicke, Thomas Brodie-Sangster, Alan Rickman, Rodrigo Santoro, Elisabeth Margoni, Billy Bob Thornton, Meredith Ostrom, Rowan Atkinson, John Sharian, Glenn Conroy, Ivana Milicevic, January Jones, Elisha Cuthbert, Adam Godley, Claudia Schiffer, Shannon Elizabeth, Denise Richards, Richard Curtis, Lúcia Moniz, Nina Sosanya, Declan Donnelly, Anthony McPartlin, Joanna Page, Rebecca Frayn, Richard Hawley, Dan Fredenburgh.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC