Mr. Bean

Ak by mi niekto pred dvadsiatimi piatimi rokmi povedal, že seriál o obyčajnom chlapíkovi zo strednej vrstvy, ktorý v zásade nič nevie, nič sa mu nedarí, nikto o neho nestojí a v ničom nevie byť úspešný, bude raz jedným z hitov komediálnych seriálov svojej doby, vysmial by som sa mu. Lenže presne toto pán Fazuľa dokázal.

Príbehy na seba ani nepotrebujú nijako nadväzovať, pretože alfou a omegou všetkého je hlavný hrdina v nezabudnuteľnom, nenapodobiteľnom a nezmeniteľnom poňatí Rowana Atkinsona. Ten tiež po odvysielaní prvej série získal svoju vlastnú televíznu Show Rowana Atkinsona a zahral si napríklad v Horúcich strelách 2, alebo v Láske nebeskej.

Kto je vlastne ten človek s menom pán Fazuľa? Patrí podľa všetkého do strednej triedy, ľudí zjavne neľutuje, sú mu ľahostajní, a ak sa oni dokážu smiať jeho neúspechom, on si vychutnáva každé ich zdesenie nad najrôznejšími nechutnosťami, ku ktorým sa odhodláva. Príkladom za všetky môže byť výroba vlastného sendviča na lavičke v parku – čo na tom, že sa spočiatku všetci bavia, čo na tom, že vlastná ponožka nepatrí zrejme medzi najčastejšie využívané prístroje na sušenie listu šalátu, dôležité je, ako sa pri tom Atkinson tvári, s akou vážnosťou premýšľa a nakoniec vykonáva spojenie ponožky a uschnutého listu. Nie je totiž vôbec jasné, kto z koho si vlastne robí žarty.

Atkinson môže pripomínať mimozemšťana, rovnako ako dieťa, ktoré sa geneticky príliš rýchlo premenilo v dospelého človeka. Jediné, o čom môžeme s istotou tvrdiť, že to má Mr. Bean rád, je jeho plyšový medveď. V najrôznejších banálnych situáciách sa zase chová ako niekto, kto v živote nepočul nič o vzťahoch medzi ľuďmi a fungovaní normálnej spoločnosti.

V samých počiatkoch sa producenti dokonca dlho rozhodovali, či by sa ich hrdina nemal náhodou volať Mr. Cauliflower, teda pán Karfiol. Avšak, fazuľa je fazuľa a aj názov sugeruje už čosi divné, neočakávané. Často je celý dej založený len na geniálnych grimasách a pohyboch mimických svalov. Neočakávajte gejzír komických hlášok, ale keď už Mr. Bean niečo povie, stojí to za to.

Obsadenie

Réžia

John Birkin, Paul Weiland, John Howard Davies.

Scenár

Rowan Atkinson, Robin Driscoll, Richard Curtis, Paul Weiland.

Kamera

Shaun O'Dell.

Hudba

Howard Goodall 

Hrajú

Rowan Atkinson, Robin Driscoll, Matilda Ziegler, Angus Deayton, Sophie Thompson, Richard Wilson, Phyllis Calvert, Jamie Yeates, Christopher Ryan, Howard Goodall, Danny La Rue, David Schneider, Roger Sloman, Richard Briers, Harriet Eastcott, Stephen Frost.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC