Hry o život

Dobrodružný film natočený podľa románovej trilógie americkej spisovateľky pre mládež Suzanne Collinsovej Hunger Games bol natočený v roku 2012 a stal sa jedným z kasových trhákov nasledujúceho roka. Réžie sa ujal Gary Ross.

Príbeh sa odohráva v budúcnosti v krajine nazvanej Panem, čo je v podstate vojnou zdevastovaná Severná Amerika, ktorá je rozdelená na dvanásť krajov, ktorým vládne hlavné mesto Kapitol. Tu sa každoročne organizuje krutá televízna reality show – Hry o život. Pri nej sa stretávajú dvaja vyžrebovaní členovia všetkých krajov v bojoch na život a na smrť, ako pripomienka toho, že Kapitolu nie je dobré sa vzpierať. Vyberaní sú vždy jedno dievča a jeden chlapec vo veku medzi dvanástimi a osemnástimi rokmi. A tak sa do hier zapojí aj šestnásťročná hlavná hrdinka Katniss Everdenová, ktorú stvárnila Jennifer Lawrence. Pôvodne mala za Dvanásty kraj bojovať jej dvanásťročná sestra, ale Katniss sa dobrovoľne ponúkla namiesto nej. Na takmer istú smrť je tiež vyslaný Peeta Melark, ktorého hrá Josh Hutcherson, pekárov syn, ktorý kedysi zachránil Everdenovcov pred hladom. Mentora mladým bojovníkom robí opilec Haymitch Abernathy, v podaní Woodyho Harrelsona, ktorý kedysi hry vyhral.

Katniss a Peetovi sa darí čeliť nielen nástrahám v boji, ale aj mimo arénu a postupujú stále do ďalších kôl. Keď sa kvôli zamilovaným párom menia pravidlá boja a víťazom turnaja sa môžu stať dva zápasníci z jedného kraja, hlavní hrdinovia sa snažia pôsobiť ako zamilovaný pár, aby získali priazeň divákov i sponzorov a mali väčšiu šancu na prežitie. Prebojujú sa naozaj až na vrchol, ale v tú chvíľu sa opäť menia podmienky boja a víťazom môže byť len jeden. Katniss a Peeta sú tak donútení stáť proti sebe.

Strhujúci príbeh o odvahe a obetovaní sa, krutosti i vernosti pretkaný politickými intrigami sa stal okamžite hitom. Niet sa teda čomu čudovať, že filmovú podobu dostali aj nasledujúce dve knihy. Druhý diel s názvom Hry o život: Skúška ohňom (angl. Hunger Games: Catching Fire) sa objavil v kinách v roku 2013 a tretie pokračovanie, Hry o život: Drozdajka (angl. Hunger Games: Mockingjay), sa filmári rozhodli rozdeliť do dvoch dielov. Prvý bolo možné vidieť v kinách v roku 2014, druhý 2015.

Obsadenie

Réžia

Gary Ross

Predloha

Suzanne Collins (kniha)

Scenár

Gary Ross, Suzanne Collins, Billy Ray.

Kamera

Tom Stern

Hudba

James Newton Howard, T-Bone Burnett, Jo Blankenburg.

Hrajú

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields,Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi, Kalia Prescott,Donald Sutherland, Isabelle Fuhrman, Paula Malcomson, Toby Jones, Lenny Kravitz, Brooke Bundy, Mackenzie Lintz, Alexander Ludwig, Jack Quaid, Amandla Stenberg.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC