Futurama

Ďalší z amerických animovaných kultových seriálov, ktorý pochádza z osvedčenej dielne Matta Groeninga a Davida X. Cohena, tvorcov Simpsonovcov. Na televízne obrazovky vstúpil v roku 1999 a prvé štyri série sa vysielali do roku 2003. Ďalšie tri boli odvysielané v priebehu nasledujúcich rokov a na jeseň 2013 mohli diváci vidieť posledný diel siedmej série.

Do Českej republiky sa Futurama dostala až oveľa neskôr, až v roku 2009 zaradila stanica Prima COOL tento seriál do svojho vysielania a beží na nej zatiaľ dodnes. Avšak fanúšikovia sú vždy vynaliezaví, a keďže bola Futurama spomínaná v Simpsonovcoch, diely s českými titulkami bolo možné nájsť na internete ešte pred rokom 2009.

Ako je u dua Groening a Cohen zvykom, tak seriál rozpráva o podivnom spoločenstve v doručovacej firme v ďalekej budúcnosti. Hlavný hrdina, Philip J. Fry je klasický smoliar. V roku 1999 sa náhodou nechá zmraziť a k životu ho prebudia až o tisíc rokov neskôr, v roku 2999. Dej seriálu je tak zasadený do tretieho tisícročia do New Yorku, kde zhodou okolností žije aj geniálny a trochu šialený vedec prof. Hubert J. Farnsworth, ktorý je Fryovým praprapraprapra ... prasynovcom a vlastní intergalaktickú doručovateľskú firmu. Frya v nej zamestná a ten postupne spoznáva ďalší personál – jednookú Leelu, doktora Zoidberga, Jamajčana Conrada, stážistku Amy Wong a neurvalého robota Bendera. Táto spoločnosť cestuje vesmírom a doručuje, čo je treba, pri čom sa neustále dostáva do rôznych problémov.

Futurama je podobne ako Simpsonovci seriál napchatý odkazmi a paródiami všetkého možného. Zvlášť často sa pripomínajú klasické sci-fi, ako sú Star Wars alebo Star Trek. K najobľúbenejším postavám patrí robot Bender, ktorý je sarkastický sebec a hoci je plechový, aj tak má veľa závislostí, napríklad povestný je jeho kladný vzťah k alkoholu, ktorý pije vraj preto, že u neho vyvoláva chemickú reakciu, ktorá dobíja jeho batérie.

Seriál patrí k tomu najlepšiemu, čo v posledných desaťročiach vzniklo, preto nie je prekvapujúce, že boli natočené aj celovečerné filmy – Bender 's Big Score (2007), Futurama: The Beast with a Billion Backs (2008), Futurama: Bender' s Game (2008) a Futurama: Into the Wild Green Yonder (2009).

Obsadenie

Réžia

Chris Sauve, Gregg Vanzo, Wesley Archer, Rich Moore,… 

Scenár

Matt Groening, David X. Cohen, Kristin Gore, Ken Kee… 

Kamera

Claudia Katz, Lee Supercinski.

Hudba

Christopher Tyng

Hrajú

Billy West, Katey Sagal, John DiMaggio, Tress MacNeille, Maurice LaMarche (herec, vyp.), Lauren Tom, Phil LaMarr, David Herman, Dan Castellaneta, Tom Kenny, Bob Odenkirk, Al Gore, Pamela Anderson, Sigourney Weaver, Leonard Nimoy, Lucy Liu, Stephen Hawking, Nora Dunn, William Shatner, Walter Koenig, George Takei, Nichelle Nichols,… 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC