Simpsonovci

Dnes už kultový animovaný americký seriál Simpsonovci (angl. The Simpsons) sa prvýkrát objavil na obrazovkách v USA v apríli 1987. Pôvodne sa jednalo o krátky dvojminútový skeč na americkej televíznej stanici FOX v rámci relácie Show Tracey Ullmanovej. Postupne bolo vytvorených štyridsaťosem takýchto vtipných dvojminútoviek, ktoré boli vysielané po nasledujúce dva roky.

V decembri 1989 vznikol klasický dvadsaťminútový diel nového seriálu Simpsonovci s názvom Vianoce u Simpsonovcov (angl. Simpsons roasting on an Open Fire). Simpsonovci si okamžite získali svojich divákov a stali sa jedným z najpopulárnejších seriálov vôbec, preto boli čoskoro po odvysielaní prvých dielov presunutí do hlavného vysielacieho času. Za tvorcu seriálu, ktorý prišiel s hlavným námetom nefunkčnej rodiny, je považovaný režisér Matt Groening a seriál beží v produkcii Jamesa L. Brooksa na televízii FOX dodnes.

Simpsonovci sa na amerických televíznych obrazovkách objavujú viac ako štvrť storočia. Zatiaľ bolo odvysielaných dvadsaťšesť sérií s viac ako päťsto sedemdesiatimi dielmi a na september 2015 už bola ohlásená dvadsiata siedma séria. V Českej republike sa seriál začal vysielať v januári 1993 na Českej televízii, kde vydržal až do roku 2009. Vtedy kúpila vysielacie práva FTV Prima a od januára 2010 sa Simpsonovci dajú sledovať na kanáli Prima COOL každý deň. Premiéra pripravovanej série seriálu je v ČR plánovaná na rok 2016.

Nestarnúca nefunkčná rodinka žije v Springfielde, obyčajnom meste, ktoré sa však stáva dejiskom mnohokrát neuveriteľných príbehov. Autori si totiž dávajú záležať, aby v každom diele parodovali aktuálne udalosti zo všetkých možných oblastí života. K hlavným postavám, bez ktorých sa nezaobíde žiadna epizóda, tak patrí natvrdnutý a lenivý Homer so svojou starostlivou ženou Marge a ich deti nezbedník Bart, poslušné dievčatko Líza a nevinné nemluvňa Maggie. Ide o trochu bláznivú a napriek tomu vlastne typickú americkú rodinu žijúcu na predmestí. K perličkám seriálu patrí napríklad to, že sa v ňom pravidelne objavujú slávne osobnosti, ktoré seba samých tiež dabujú, a tvorcovia si dávajú záležať aj na tom, aby sa jednotlivé vtipy pokiaľ možno neopakovali, preto je napríklad úvodná gaučová scéna takmer zakaždým úplne iná.

V júli roku 2007 vznikol aj celovečerný film Simpsonovci vo filme (The Simpsons Movie).

Obsadenie

Réžia

Brad Bird, Chuck Sheetz, Pete Michels, David Silverm, … 

Scenár

Matt Groening, James L. Brooks, Sam Simon,...

Hudba

Arthur B. Rubinstein, Alf Clausen, Danny Elfman,...

Hrajú

Dan Castellaneta, Julie Kavner, Nancy Cartwright, Yeardley Smith, Harry Shearer, Hank Azaria, Marcia Wallace, Pamela Hayden, Tress MacNeille, Russi Taylor, Phil Hartman, Joe Mantegna, Frank Welker, Kelsey Grammer, Jon Lovitz, Greg Berg, Albert Brooks, Alex Rocco, Charles Napier, James Earl Jones, George Takei, Pamela Reed, Elizab,… 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC