Black Books

Britský komediálny sitcom sa vysielal v rokoch 2000 až 2004 v troch sériách po šiestich dieloch. Aj napriek tomu si našiel svojich skalných fanúšikov a stal sa veľmi obľúbeným. V Českej republike všetkých osemnásť dielov odvysielala Česká televízia v pôvodnom znení s titulkami, až v roku 2009 sa rozhodla pre dabing amatérska skupina Fénix ProDabing a vytvorila české znenie.

Snáď aj preto, že neexistuje oficiálna česká podoba seriálu, býva názov Black Books prekladaný rôzne, možno sa stretnúť s Blackovým kníhkupectvom, Černými knihami aj Černou kronikou. Tak či tak sú Black Books klasikou medzi komediálnymi seriálmi ako The IT Crowd alebo Red Dwarf.

Väčšina deja sa odohráva v malom kníhkupectve/antikvariáte v Londýne, ktorý vlastní dosť hrubý Bernard Black (Dylan Moran) s príchylnosťou k alkoholu. Je prekvapujúce, že môže vôbec prežívať, pretože zákazníkov skôr neznáša, rovnako ako predaj alebo nákup nových kníh. K jeho jediným priateľom patrí „dievča od vedľa“ Francesca „Fran“ Katzenjammerová (Tamsin Greig), s ktorou Bernard často obeduje, najradšej majú fľašu bieleho vína. V podstate náhodou sa k nim pridá Manny Bianco (Bill Bailey), bývalý účtovník, ktorého Bernard nakoniec zamestná u seba v obchode a prijme Mannyho aj ako spolubývajúceho. Zašpinené kníhkupectvo aj byt, v ktorom páni bývajú, pripomína skôr skladisko, ale vďaka Mannymu, ktorý je k zákazníkom prívetivejší, sú schopní prežiť.

Podivná partička asociálov si úplne vystačí. Stretávajú ich neustále nejaké bizarné situácie, stávajú sa im v podstate len trapasy, či už vďaka alkoholu, naivite alebo prílišnej horlivosti. Všetko si potom rozprávajú a držia sa vzájomne nad vodou, pretože jeden bez druhého nie sú schopní existovať.

Celý seriál je založený na slovnom humore a prehnanom herectve. Tvorcovia Dylan Moran a Graham Linehan však vytvorili skvelé postavy i situácie, doplnené o rôzne kultúrne narážky, ktoré dokazujú, že montypythonovský humor stále funguje a ich zmysel pre nadsádzku a absurdnosť baví divákov dodnes. Black Books sú skvelým britským sitcomom, z ktorého je možné sa aj poučiť, napríklad pestovatelia húb by určite ocenili Bernardov a Mannyho nápad na pestovanie húb vo vlasoch.

Obsadenie

Réžia

Graham Linehan, Nick Wood, Martin Dennis.

Scenár

Dylan Moran, Graham Linehan.

Hrajú

Dylan Moran, Bill Bailey, Tamsin Greig, Nick Frost, Simon Pegg, Martin Freeman, Rob Brydon, Selina Giles, Omid Djalili, Jessica Hynes, Mac McDonald, Alice Lowe, Kevin Eldon, Johnny Vegas, Graham Linehan, Lucy Davis, Rhys Thomas, Peter Serafinowicz, David Walliams, Olivia Colman, Patricia Franklin, Miltos Yerolemou, Muriel Pavlow, Julian Rhind-Tutt, Ricky Grover, Craig Parkinson, Sam Kelly, Tony Way, Richard Katz, Annette Crosbie, Keith Allen, Adam Astill, Colin McFarlane, Lonnie James, Stewart Wright, Nina Conti, Ralph Ineson.  

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC