Red Dwarf

Tento legendárny britský sitcom sa začal vysielať už v roku 1988 a s väčšími či menšími prestávkami sa objavoval na obrazovkách až do roku 2012. Zatiaľ má seriál desať sérií, ale fanúšikovia sa už tešia na pripravovanú jedenástu aj dvanástu sériu, ktoré by sa mali začať vysielať od roku 2016. Červený trpaslík (angl. Red Dwarf) ovplyvnil bez preháňania viac ako jednu generáciu priaznivcov žánru sci-fi a patrí k televíznej seriálovej klasike.

Červený trpaslík je vesmírna loď, na ktorej v dôsledku ožiarenia zahynie takmer celá posádka, okrem Davida Listera (Craig Charles), ktorý je v čase ožiarenia v uzavretom skladisku a jeho kotnej mačky. Keď sa David prebudí, po troch miliónoch rokov, tak zistí, že sa nachádza v spoločnosti tvora, ktorý sa vyvinul z jeho mačky (Danny John-Jules), hologramu svojho mŕtveho kolegu Arnolda Rimmera (Chris Barrie), Kritona (Robert Llewellin), sanitárneho androida a počítača Holly (Hattie Hayridge), ktorý má IQ 6 000. Začína tak neuveriteľné putovanie vesmírom s nesúrodou, ale dobre fungujúcou posádkou lode, ktorej sa časom podarí dostať dokonca aj na planétu Zem.

Ako je v prípade podobných seriálov zvykom, autori neváhajú parodovať známe sci-fi série, ako sú Star Trek či Vesmírna odysea. Seriál tak obsahuje veľa priznaných aj nepriznaných narážok, vtipných dialógov a hlášok, ktoré sa stali už kultovými – Hollyino IQ zodpovedá rovnakému IQ, aké má šesť tisíc učiteľov telocviku. Červený trpaslík je jednoducho televízna klasika, ktorá by mala patriť do základného vzdelania každého seriálového fanúšika.

Obsadenie

Réžia

Rob Grant, Juliet May, Doug Naylor, Andy De Emmony, Ed Bye, Paul Jackson.

Scenár

Rob Grant, Doug Naylor, Kim Fuller.

Hudba

Howard Goodall

Hrajú

Chris Barrie, Craig Charles, Danny John-Jules, Norman Lovett, Robert Llewellyn, Robert Bathurst, Mac McDonald, Mark Williams, Clare Grogan, Hattie Hayridge, Chloë Annett, Rob Grant,Craig Ferguson, Brian Cox, John Sharian, Timothy Spall, Jenny Agutter, Ainsley Harriott, Sarah Alexander, Samantha Robson, Graham McTavish, Lenny von Dohlen, Robert Addie, Geraldine McEwan, Ed Bye, Ricky Grover, Howard Goodall, Paul McGuinness, Morwenna Banks, Holly Earl,David Lovgren, Anastasia Hille, David Ross, Kevin O'Brien, Lisa Barbuscia, Lucy Briers, Jack Docherty, J. Edgar Hoover (a.z.), Doug Naylor, Gary Cady, Michael Shannon, Mark Jones.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC