Mladí uprostred pekla

  • Filmy a seriály
  • Autor Veronika Fojtíková
  • Foto Cinemax

Pôsobivý príbeh lásky uprostred vojnového besnenia rozpráva o tom, ako aj v zlých časoch možno nájsť zmysel života.

Píše sa rok 1914 a mladučká Vera vybojovala prvú veľkú bitku svojho života – byť ako žena prijatá na prestížnu univerzitu v Oxforde vtedy nebolo rozhodne samozrejmé. Na kontinente však medzitým zúria úplne iné bitky, do ktorých sú povolaní aj jej brat, snúbenec a dvaja najbližší priatelia. Rovnako ako nespočetné množstvo ďalších mladíkov sa zo zákopov už nevrátia. Vera nechce sedieť so založenými rukami a vydá sa ako dobrovoľníčka na front ošetrovať ranených a umierajúcich.

Dráma natočená v roku 2014, Testament of Youth, je založená na vojnových pamätiach britskej feministky a pacifistky Very Brittain. Je to bezprostredné svedectvo o brutalite a nezmyselnosti vojny rovnako ako zrkadlo onej zvláštnej doby, ktorá priniesla hneď dva svetové konflikty – bola to doba fúzatých mužov v smiešnych uniformách, medzi ktorými bola žena považovaná v podstate za menejcenného človeka. Silnú výpoveď Brittaininých denníkov sa nakoniec podarilo až neobyčajne dobre preniesť na strieborné plátno.

Ešte o nej budeme počuť

Veľký podiel na tomto úspechu má Alicia Vikander, jedna z najlepších herečiek, o ktorej ste pravdepodobne zatiaľ počuli len málo. Švédka začínala ako baletka, po niekoľkých menších úlohách v severských seriáloch sa však dala na herectvo. A to jej ide veľmi dobre: v roku 2012 dostala britskú cenu BAFTA za hlavnú úlohu v dánskej historickej dráme Kráľovská aféra, ktorá navyše bola nominovaná na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Z tohtoročného odovzdávania Cien Akadémie si „zlatého chlapíka“ dokonca odniesla za najlepšiu vedľajšiu úlohu v dráme Dánske dievča Toma Hoopera. V poslednom čase ste ju mohli vidieť aj napríklad vo fantasy Siedmy syn alebo v sci-fi Ex Machina.

Aj v Testament of Youth podáva Vikander mimoriadny herecký výkon, keď sa ideály a životná radosť jej mladučkej postavy postupne zrútia v smútok. Vo filme jej sekunduje celý rad tiež menej známych, avšak špičkových hercov. Kita Haringtona poznáte ako Jona Snowa zo seriálovej Hry o tróny a Walesana Tarona Egertona možno ako Eggsyho z vulgárnej komédie Kingsman: The Secret Service Matthewa Vaughna. A Emily Watson si vyslúžila nomináciu na Oscara hneď za prvú úlohu, v ktorej sa objavila pred kamerou – to bolo v roku 1996 v dnes už klasike Prelomiť vlny od Larsa von Triera. Za svoje divadelné výkony získala okrem iného Rád britského impéria.

Nielen silné obsadenie robí z Testament of Youth takmer filmový manifest o tragédii celej jednej generácie dospievajúcich detí, ktoré boli vrhnuté do pekla, aké svet dovtedy nepoznal. Veľkolepá klasická dráma je tiež o dobe, ktorú si dnes mnohí ľudia idealizujú ako staré dobré časy. Staré teda sú, ale dobré rozhodne neboli.

 
Viac nájdete v tabletovom magazínu, ktorý je dostupný pre iOS a Android, alebo pre PC.

Testament of Youth (FDB: 61.7 %)

Ne 03. 04. 2016
Uvidíte na Cinemax súčasť balíčkov HBO MaxPack a Komplet

Réžia James Kent

Scénár Juliette Towhidi

Herci Alicia Vikander, Kit Harington, Taron Egerton, Colin Morgan, Dominic West, Emily Watson, Joanna Scanlan

Dĺžka 129 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac