Život je krásny

Oscarový film z roku 1997 talianskeho komika i režiséra v jednej osobe Roberta Benigniho je jedným z najpozoruhodnejších filmov venujúcich sa obdobiu druhej svetovej vojny a holokaustu.

Benignimu sa podarilo prepojiť dramatický príbeh a komiku s úplnou prirodzenosťou a samozrejmosťou bez toho, aby z filmu sršal prílišný pátos, sentiment, alebo naopak absurdita.

Celý príbeh začína v malom mestečku v Taliansku tesne pred začiatkom vojny, kedy sem prichádza mladý a energický čašník Guido Orefice (Roberto Benigni), ktorý sa takmer na prvý pohľad zamiluje do pôvabnej učiteľky Dory (Nicoletta Braschi). Tá však svojho budúceho manžela už má, ale to nijako Guidovi nebráni v tom, aby sa jej dvoril a nadbiehal jej. Aj napriek nevôli rodičov sa nakoniec Guido s Dorou zoberú a všetko vyzerá, že ich príbeh bude mať šťastný koniec.

O pár rokov neskôr netvoria spokojnú rodinu len oni dvaja, ale majú už päťročného syna Jozuu (Giorgio Cantarini), ktorého bezhranične milujú. Ale vojnový čas je krutý a ťažkosti doľahnúť aj na Guidovu rodinu. On i Jozua ako Židia musia ísť do transportu do koncentračného tábora. Dora nie je Židovka, no rozhodne sa, že svojich mužov neopustí a nastupuje do transportu s nimi. V tábore sa ich osudy rozdelia, ale všetci traja sa vyhnú plynovým komorám. Boj o život tu však zvádzajú veľmi svojrázne, lebo Guido presvedčí Jozuu, že všetko je len hra o veľkú cenu, o tank. Kto dokáže dodržiavať prísne pravidlá hry, určite nakoniec zvíťazí.

Život je krásny, ale tiež veľmi ťažký a boľavý a Benignimu sa ho podarilo zachytiť vo všetkých polohách. Vojnové hrôzy, koncentračný tábor, traumy, ktoré sú väčšinou neprenosné a tiež nezdeliteľné sa však vďaka detskej perspektíve a forme hry náhle mohli dostať na filmové plátno v tragikomickom príbehu o nesmiernej láske. Všetky komické prvky nie sú nijak nepatričné či snáď absurdné, len vďaka nim je vojnový svet znesiteľný, nielen pre Jozuu, ale aj pre divákov. Takto nejako by film o holokauste asi natočil aj Charlie Chaplin, ako príbeh, v ktorom sa dá s veľkým zlom bojovať jedine malými radosťami a úsmevom.

Obsadenie

Réžia

Roberto Benigni

Scenár

Roberto Benigni

Kamera

Tonino Delli Colli

Hudba

Nicola Piovani

Hrajú

Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini, Giustino Durano, Marisa Paredes, Horst Buchholz, Verena Buratti, Gina Rovere, Andrea Tidona, Omero Antonutti, Richard Sammel, Lidia Alfonsi, Hannes Hellmann. 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC