Ženy z rodu Gilmorovcov

Dnes už klasický americký seriál Ženy z rodu Gilmorovcov (angl. Gilmore Girls) bežal na televíznych obrazovkách medzi rokmi 2000 a 2007. Dej sa odohráva v malom mestečku Stars Hollow v štáte Connecticut, kde žije slobodná matka Lorelai Victoria Gilmorová (Lauren Graham) a jej dospievajúca dcéra Lorelai Leigh Gilmorová (Alexis Bledel), ktorej však nikto nepovie inak než Rory.

Dievčatá si spolu žili celkom pokojne a vystačili si len jedna s druhou, avšak len do Roryiných pätnástich rokov, kedy sa jej podarí dostať na prestížnu súkromnú školu, avšak s prestížnym školným, na ktoré jej matka nemá peniaze. Rory však nechce sklamať, a tak sa obráti na svojich bohatých rodičov.

Lorelai totiž pochádza z veľmi bohatej rodiny, avšak úzkoprsé prostredie plné zámožných a tiež dosť falošných ľudí jej nikdy nevyhovovalo. Navyše ako násťročná otehotnela, čo v kruhoch jej rodičov znamenalo obrovské poníženie, preto sa rozhodla z domu odísť a všetko zvládať sama a hlavne po svojom. Tentoraz však nemá na výber, jedinou možnosťou, ako získať peniaze pre Rory sú Emily Gilmorová (Kelly Bishop) a Richard Gilmore (Edward Herrmann). Emily okamžite kuje železo, kým je žeravé, požičia Lorelai peniaze, ale len keď budú s Rory každý piatok chodiť na večere k nim domov. A tak začne všetkým trochu nový život.

Seriál stojí najmä na vtipných a niekedy neuveriteľne rýchlych dialógoch Lorelai s Rory. Ich rozhovory sú plné najrôznejších narážok a kultúrnych odkazov a alúzií, ktoré sú však veľmi trefné a vtipné. Skvelou ironičkou a glosátorkou je tiež babička Emily. Proste, keď sa dámy rozbehnú, rozhodne je sa na čo pozerať. Okrem toho je Stars Hollow obývané najrôznejšími bizarnými postavičkami, ktoré dokážu odľahčiť dramatickejšie situácie, do ktorých sa Lorelai s Rory čas od času dostanú, a vniesť do deja trochu vtipu. K tým najpodivnejším, ale vlastne aj svojím spôsobom najroztomilejším, patrí Kirk Gleason (Sean Gunn), taký tamojší Forrest Gump.

Z „Gilmorových dievčat“ sa pre mnohých divákov stala kultová záležitosť. Niektoré diely a scény sú jednoducho nezabudnuteľné, ako napríklad diel so živými obrazmi, alebo hláška: „Zelená je nová ružová.“ Existuje dokonca akýsi slovník „gilmorismov“, teda zoznam všetkým odkazov a popkultúrnych alúzií, na ktoré je možné v seriáli naraziť. Podmanivú atmosféru zapadnutého amerického mestečka ďalej dopĺňa vždy skvelá hudba a o hereckých výkonoch sa snáď ani netreba zmieňovať. To, že sa z „Gilmoriek“ nestal naivný a miestami presladený seriál, majú na svedomí najmä hlavné predstaviteľky, Lauren Graham a Alexis Bledel, ktoré ku svojim úlohám pristúpili s nadhľadom a je vidno, že sa celý čas skvele bavia, že im ich úlohy sedia.

Obsadenie

Réžia

Jamie Babbit, Kenny Ortega, Matthew Diamond, Gail Mancuso, Lesli Linka Glatter, Robert Berlinger.

Scenár

Amy Sherman, John Stephens, Jane Espenson, Bill Prady, Jenji Kohan, David S. Rosenthal, Jennie Snyder.

Hrajú

Lauren Graham, Alexis Bledel, Scott Patterson, Kelly Bishop, Melissa McCarthy, Edward Herrmann, Keiko Agena, Liza Weil, Yanic Truesdale, Liz Torres, Jared Padalecki, Milo Ventimiglia, Shelly Cole, Chris Eigeman, Todd Lowe, Sean Gunn, Scott Cohen, Chad Michael Murray, Adam Brody, Alex Borstein, Sherilyn Fenn, Rose Abdoo, Emily Kuroda, Gregg Henry, Michael York, Mädchen Amick, Krysten Ritter, Tanc Sade, Ted Rooney, Traci Lords, Jackson Douglas, Sally Struthers, Masi Oka, David Sutcliffe, Colin Egglesfield, Matt Czuchry, Danny Strong, Roz Witt, Nora Zehetner, Joel Gion, Max Perlich, Brian Tarantina, Scout Taylor-Compton, Mary Lynn Rajskub, Jon Polito, Rob Estes, Alan Blumenfeld, Arielle Kebbel, Madeline Zima, Brandon Routh, Brenda Strong, Teal Redmann, Norman Mailer, Christiane Amanpour, Jon Hamm, Steve Braun, Tara Platt, Kathleen Wilhoite, Patrika Darbo, Bridget White, Emily Bergl, Lisa K. Wyatt, Brittany Renee Finamore, James Tupper, Jake La Botz, Caroline Macey, Nick Lane, Adetokumboh M'Cormack, Dakin Matthews, Sarah Foret, Tricia O'Kelley, Pat Crawford Brown, Mark Harelik, Aasha Davis, Monique Coleman, Kathryn Joosten, Dylan Smith, Teddy Dunn, Riki Lindhome, Kelvin Yu, Jordan Belfi, Billy Burke, Alexis Rhee, Abigail Spencer, Rob Brownstein, Ingrid Sanai Buron, Nick Chinlund, John Billingsley, Carole Goldman, Meagen Fay, Kelly Cohen, Ashley Cohen, Melendy Britt, Richard Topol, Floyd Van Buskirk, Diane Sellers, Kyle Gibson, Kara Holden, Richard Fancy, Jane Lynch, Derick Alexander, Jason Widener, Eddie Shin, Susan Ruttan, Jessica Kiper, Nancy Lenehan, Karl T. Wright, Beth Kennedy, Samantha Shelton, Rebecca Metz, Seth MacFarlane, Georgia Hubley, Melora Hardin, Rachel Specter, Alex Weed, Cody Klop, Smith Cho, Katie Walder, Willie C. Carpenter, Ryan Malgarini, Thomas Kopache, Hayley McFarland, Ken Davitian, Dana Davis, Honorine Bell, Jason Kravits, Hal Linden, Kyle Chavarria, Lorna Raver, Courtney Taylor Burness, Chauncey Leopardi, Rami Malek, David DeLuise, Vanessa Branch, Marion Ross, Michael DeLuise, David Clayton Rogers, Vanessa Marano, Hilary Angelo, Katherine Bailess, Bob Clendenin, Paul Anka, David Weidoff, Victoria Justice, Danny Pudi, Lexi Ainsworth, Amanda Thorp, Josh Jacobson.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC