Zelená míľa

Pôsobivá dráma z väzenského prostredia je druhým takýmto počinom režiséra a scenáristu Franka Darabonta podľa predlohy známeho spisovateľa Stephena Kinga. Ako svoj režisérsky debut už Darabont spracoval iný Kingov román, Vykúpenie z väznice Shawshank (1994). Zelená míľa (angl. The Green Mile), ktorá vznikla o päť rokov neskôr, získala štyri nominácie na Oscara a patrí k najlepším filmom zo života na smrť odsúdených väzňov.

Všetko začína u staručkého Paula Edgecomba (Dabbs Greer), ktorý jedného večera v pohnutom rozpoložení začne rozprávať svojej ošetrujúcej sestre príbeh starý šesťdesiat rokov. Ako mladý Paul (Tom Hanks) pracoval ako dozorca v louisianskej väznici v bloku E, kam boli umiestňovaní väzni čakajúci na popravu. Tomuto bloku sa hovorilo Zelená míľa, pretože podlaha vedúca k „poslednej“ miestnosti bola natretá na zeleno. Paul bol pomerne bystrý, ale tiež citlivý pozorovateľ väzňov, a tak sa mu nechcelo veriť, že černošský obor, ktorý sa bál spať potme, by mal byť naozaj vinný z vraždy dvoch malých dievčatiek.

Z Johna Coffeyho (Michael Clarke Duncan) a Paula sa stanú priatelia, ale Paul Johna nie je schopný zachrániť, môže mu len spríjemniť čas, ktorý mu vo väznici zostáva. Počas krátkeho času, kedy sa obaja muži spoznávajú, sa ukáže, že John má nadprirodzené schopnosti, dokáže liečiť ostatných, preberať ich bolesť, utrpenie i zlo v nich ukryté. Ukazuje sa tak, že John nie je vlastne vôbec žiadny zvrátený zloduch, zvlášť keď sa Paulovi zverí, ako to bolo naozaj so zavraždenými dievčatami.

Zelená míľa je dojemným filmom predovšetkým o medziľudských vzťahoch v hraničných situáciách a prostredí. Je to film prestúpený nadprirodzenými prvkami a úkazmi, avšak nejde o žiadnu duchárčinu, skôr len o jemné korenie, ktoré dej dopĺňa a ozvláštňuje. Režisér Darabonta mal tiež nesmierne šťastnú ruku pri výbere hlavných protagonistov, lebo Hanks aj Duncan vo svojich rolách doslova žiaria. Tento film má svoju nezameniteľnú atmosféru, trochu tajuplnú, ale tiež je plný napätia a prekvapení, jednoducho dramatický veľkofilm, ktorý vás chytí za srdce.

Obsadenie

Réžia

Frank Darabont

Predloha

Stephen King (kniha).

Scenár

Frank Darabont

Kamera

David Tattersall

Hudba

Thomas Newman

Hrajú

Tom Hanks, David Morse, Bonnie Hunt, Michael Clarke Duncan, James Cromwell, Michael Jeter, Graham Greene, Doug Hutchison, Sam Rockwell, Barry Pepper, Jeffrey DeMunn, Patricia Clarkson, Harry Dean Stanton, Dabbs Greer, William Sadler, Brent Briscoe, Gary Sinise, Bill McKinney, Paula Malcomson, Brian Libby, Todd Thompson.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC