Zachráňte vojaka Ryana

Strhujúca dráma z vojnového prostredia je typickým americkým výpravným veľkofilmom, kde je na pozadí zásadných dejinných udalostí vykreslený príbeh obyčajných ľudí, ktorí sa tvárou v tvár nebezpečenstvu a smrti stali hrdinami. Film Zachráňte vojaka Ryana (angl. Saving Private Ryan) bol inšpirovaný jednou z najslávnejších fotografií z vylodenia v Normandii 6. júna 1944 s názvom Do pazúrov smrti (angl. Into the Jaws of Death), ktorú vydal Robert F. Sargent.

Nikto z amerických vojakov nemohol byť pripravený na to, čo bude spojenecké vojská čakať na normandských plážach okupovaných Nemcami. Tento doslova masaker neprežilo mnoho vojakov, avšak ich odhodlanie a viera vo víťazstvo nakoniec prispeli k tomu, že Nemecko o rok neskôr padlo. Dňa D sa zúčastňuje aj kapitán americkej armády John Miller (Tom Hanks), ktorý s hŕstkou mužov dobije pláž s krycím názvom Omaha, avšak tým jeho úloha nekončí. Pani Ryanová už prišla o troch synov a ten posledný, vojak Ryan (Matt Damon), je niekde vo Francúzsku a má byť poslaný späť domov. Miller preto dostáva rozkaz Ryana nájsť. S ďalšími mužmi sa tak vydávajú na samovražednú záchrannú misiu, pri ktorej sú nútení neustále dávať napospas vlastné životy. Ryana nakoniec nájdu, ten však odmieta opustiť svojich spolubojovníkov a je rozhodnutý brániť most, ktorý otvára cestu na Paríž a Nemci ho chcú získať. Miller, ktorý cestou za Ryanom stratil už niekoľko mužov, sa rozhodne s jednotkou zostať a pomôcť ostatným pred nemeckou presilou.

Steven Spielberg je režisér, ktorý vie rozprávať veľké príbehy, a to záchranná akcia kvôli vojakovi Ryanovi je. Niet sa teda čomu diviť, že film získal jedenásť nominácií na Oscara, z ktorých päť úspešne premenil. Najmä bojové scény, špeciálne efekty a kamera sú v Ryanovi úplne geniálne. Samotné vylodenie na normandských plážach je úplne dych berúce vo svojej realistickosti. Zachráňte vojaka Ryana je jednoducho ohromujúci film, ktorý vás nenechá vydýchnuť až do konca, lebo vás vtiahne do vojnovej vravy medzi mužov, ktorí neustále musia voliť medzi svojím vlastným životom a záchranou iných.

Obsadenie

Réžia

Steven Spielberg

Scenár

Robert Rodat

Kamera

Janusz Kamiński

Hudba

John Williams

Hrajú

Tom Hanks, Edward Burns, Tom Sizemore, Matt Damon, Jeremy Davies, Adam Goldberg, Barry Pepper, Giovanni Ribisi, Vin Diesel, Ted Danson, Dennis Farina, Paul Giamatti, Dylan Bruno, Harve Presnell, Ryan Hurst, Leland Orser, Dale Dye, Rolf Saxon, Corey Johnson, Andrew Scott, Glenn Wrage, John de Lancie, Martin McDougall, Raffaello Degruttola, John Sharian, Nathan Fillion, Bryan Cranston, Kathleen Byron, Max Martini, Martin Hub, Rob Freeman, Leoš Stránský, Demetri Goritsas.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC