Yes, Minister

Obľúbený komediálny britský seriál sa začal vysielať v roku 1980 na stanici BBC, kde sa pravidelne objavoval až do roku 1988. Yes, Minister (v češtine Jistě, pane ministře) je satirickou paródiou politikov a štátnej správy, ktorá si získala priazeň nielen bežných divákov, ale aj samotných politikov.

Paul Eddington, predstaviteľ hlavnej úlohy, dokonca získal Rád Kommandera Britského impéria, ktorý mu udelila Margaret Thatcher. Na úspech seriálu nadviazala ďalšia séria s názvom Yes, Prime Minister (Jistě, pane premiére) a v roku 2013 bola natočená obnovená séria s obmeneným obsadením, popularitu pôvodných sérií však nedosiahla.

Seriál Yes, Minister rozpráva o politickej partaji Jima Hackera (Paul Eddington), ktorá vo voľbách poráža súčasnú stranu, a Jim si tak brúsi zuby na ministerské kreslo. Postupne sú obsadzované všetky ministerstvá, avšak na Jima sa nie a nie dostať, až nakoniec je mu pridelené kreslo ministra pre administratívne záležitosti. Tento post býva označovaný za politický cintorín, ale Hacker sa ničoho nezľakne a je rozhodnutý viesť svoje ministerstvo dokonale demokraticky, transparentne a ústretovo voči voličom. Jeho snahy však veľmi často narážajú na prácu stáleho ministerského tajomníka Humpreyho Applebyho (Nigel Hawthorne), ktorý je rozhodnutý všetko robiť v prospech byrokracie, a tak buď Hackera zahlcuje informáciami, alebo cenzuruje všetky dokumenty, ktoré sa k nemu majú dostať. Našťastie má však Hacker svojho osobného tajomníka Bernarda Woolleyho (Derek Fowlds), ktorý je na ministrovej strane a pomáha mu vylepšovať aj mediálny obraz u voličov.

Hacker čoskoro pristúpi na Applebyho pravidlá hry, avšak otáča ich proti nemu samotnému, a tak vzniká množstvo absurdných i vtipných situácií, kedy sa veľkí politici občas správajú ako malí chlapci.

Seriál je prešpikovaný odkazmi na vtedajšie politické špičky, avšak všetko je podávané s povestnou britskou džentlmenskou noblesou a humorom. Yes, Minister je však veľmi obľúbeným seriálom dodnes. Politické a byrokratické prostredie, ktoré sa tu paroduje, totiž funguje stále rovnako, a tak majú diváci aj dnes pocit, že sa jedná o seriál úplne aktuálny, že sa pozerajú na paródiu súčasného politického života.

Obsadenie

Réžia

Peter Whitmore, Sydney Lotterby.

Hrajú

Paul Eddington, Nigel Hawthorne, Derek Fowlds, John Nettleton, Philip Stone, Peter Cellier, Robert East, Daniel Moynihan, Richard Vernon, Vic Tablian, Pat Keen.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC