Walking Dead

Jeden z novších amerických seriálov, ktorý sa začal vysielať na stanici AMC v roku 2010 a zatiaľ bolo odvysielaných päť sérií, je inšpirovaný rovnomennou komiksovou predlohou od Roberta Kirkmana, Tonyho Moorea a Charlieho Adlarda. Walking Dead (angl. The Walking Dead) sú klasickou hororovkou plnou zombie, mŕtvol a napínavých scén.

Šerif malého mestečka v Kentucky Rick Grimes (Andrew Lincoln) je postrelený a upadá do kómy. Keď sa prebudí, nestačí sa diviť, ako svet okolo vyzerá. Akoby priamo v nemocnici prebehla vojna – elektrina nefunguje, všetko je rozbité a na stenách sú stopy po guľkách a krvavé šmuhy. V chodbe narazí dokonca na mŕtvolu, na ktorej si očividne niekto pochutnával, a v jednej z miestností sú zatvorené nejaké podivné príšery. Niečo je veľmi zle. Sakramentsky zle. A tak Rick musí rýchlo zistiť čo sa vlastne stalo, aby prežil.

Kým bol v kóme, napadol ľudstvo zákerný vírus, ktorý z mnohých vytvoril zombie – živých mŕtvych, ktorí sa živia ľuďmi, ktorých vírus nenapadol. Rick veľmi rýchlo pochopí, o čo beží a rozhodne sa nájsť svoju rodinu, chce zistiť, či prežili. Pri tej príležitosti naráža na ďalších preživších a pripája sa tak k skupine, ktorá si chce nájsť miesto bez zombie a skúsiť jednoducho žiť. Ako dlho si však dokážu zachovať zvyšky ľudskosti? Dokážu naozaj vzdorovať značnej presile zombie? Nezostáva, než sledovať Rickov príbeh.

Apokalyptická vízia sveta, ktorému vládnu chodiaci tlejúci pojedači ľudí, nie je žiadna novinka, avšak tentoraz sa tvorcom podarilo všetko udržať na skvelej úrovni a neskĺznuť k lacnému krvou pretekajúcemu hororovému béčku. Naopak, seriál má napätie, ktoré desí, ale aj priťahuje divákovu pozornosť ako magnet. Skvelé sú tiež exteriéry a vizuálne spracovanie vôbec, na čele s kamerou. Tento svet živých mŕtvych je skrátka viac než len uveriteľný, a preto sa od seriálu nedá odtrhnúť.

Obsadenie

Réžia

Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Michelle Maxwell MacLaren, Gwyneth Horder-Payton, Johan Renck, Guy Ferland, Lew Temple, David Boyd, Michael Uppendahl, Seith Mann, Phil Abraham.

Predloha

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks).

Scenár

Frank Darabont, Scott M. Gimple, David Johnson, Charles H. Eglee, Adam Fierro.

Kamera

David Tattersall, David Boyd.

Hudba

Bear McCreary

Hrajú

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Sarah Wayne Callies, Jon Bernthal, Laurie Holden, Steven Yeun, Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Norman Reedus, Melissa Suzanne McBride, Lauren Cohan, Scott Wilson, David Morrissey, IronE Singleton, Danai Gurira, Emily Kinney, Chad Coleman, Lennie James, Lew Temple, Sonequa Martin-Green, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Larry Gilliard Jr., Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Alanna Masterson, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Brighton Sharbino, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Michael Cudlitz, Josh McDermitt, Jeff Kober, Christian Serratos, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Denise Crosby, Marcus Hester, Tate Ellington, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Robin Taylor, Victor McCay, Andrea Moore, Austin Nichols, Seth Gilliam, Tyler James Williams, Alexandra Breckenridge, Justin Evangelista. 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC