Vyprávěj

Seriál Českej televízie s množstvom polodokumentárnych prvkov, ktorý sa snaží zmapovať historické súvislosti, ale predovšetkým obyčajné osudy ľudí v Československu a Českej republike v rozmedzí rokov 1964-2005. Jednotlivé etapy sú rozdelené na päť sérií, ktoré chronologicky sledujú osudy jednej rozvetvenejšej rodiny Dvořákových. Na záver ako bonus pripravila Česká televízia ešte sériu Osudy, mapujúcu a doplňujúcu životné osudy vedľajších postáv seriálu.

Pohľad do súkromných, každodenných starostí je vedený snahou ukázať nielen veľké dejinné zvraty (príchod vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968, následné obdobie ohýbania a mlčania nazývané tzv. normalizáciou, zásahy štátnej moci, najmä Štátnej bezpečnosti, proti príslušníkom alternatívnej kultúry, Nežnú revolúciu z novembra 1989 alebo rozdelenie Československa), ale aj obyčajné ľudské starosti.

Tvorcovia sa sústredili nielen na zachytenie dobovej jazykovej atmosféry, čo sa prejavuje vo vtipných a často milo spomienkových dialógoch najmä v prvých troch sériách, ale zamerali sa aj na detaily každodenného života, ako boli napríklad zvláštne materiály používané na výrobu oblečenia. Andrea Kerestešová na otázku Českej televízie ohľadom obliekania v seriáli odpovedala: „Úprimne? Ďakujem, že existujem v dnešnej dobe a môžem si obliekať pohodlné oblečenie z príjemného materiálu. Že nemusím jednu kabelku a kabát nosiť desať rokov a nechodím spať s veľkou helmou na hlave (smiech).“ Podobne minuciózni boli tvorcovia aj pri výbere interiérových dekorácií a ďalších doplnkov. Jednotlivé epizódy sú tiež prekladané archívnymi zábermi, z Filmových týždenníkov, Správ vtedajšej televízie a pod.

Hlavné úlohy obsadili Roman Vojtek ako Karel Dvořák, s ktorým sa zoznamujeme v čase jeho štúdií na Karlovej univerzite a postupne s ním prechádzame najrôznejšie peripetie osobné (nevera vlastná aj ženina), ale aj pracovné a morálne (zmätené hľadanie kompromisu medzi prácou, lojalitou k novo sa rodiacemu režimu po roku 1969 a svojimi zásadami). Ďalej potom Eva Martináková (Andrea Kerestešová), neskôr Dvořáková, ktorá prichádza do Prahy študovať zo slovenskej časti ČSSR a svoje miesto v novom meste i prostredí si ešte len musí nájsť. Podstatnou zložkou seriálu sú aj rodičia Karla: Josef Dvořák (Svatopluk Skopal) a Jana Dvořáková (Veronika Freimanová), rovnako ako babička, ktorá je predĺženou rukou minulosti a neustále zdôrazňuje hodnoty Prvej republiky Babička Běta (Nina Divíšková). Opozičné kultúrne prostredie sa do seriálu dostáva prostredníctvom dcéry Josefa a Jany Dvořákových Zuzany (Hanka Vágnerová) a predovšetkým jej priateľa podieľajúceho sa na šírení zakázanej literatúry v 70. rokoch Tondy Sovy (Jaromír Nosek). Generáciu rozvíjajúcu svoj život už v demokratickom Československu a neskoršie Českej republike potom predstavujú Matěj Dvořák (Štěpán Benoni) a Majda Sovová (Lucie Šteflová).

Obsadenie

Réžia

Biser Arichtev, Johanna Steiger-Antošová, Martin Dolenský, Bořivoj Hořínek.

Scenár

Rudolf Merkner, Adam Pražák, Jan Gardner.

Kamera

Martin Schinabek, Pavel Berkovič, Jiří Chod.

Hudba

David Solař, Michal Hrůza.

Hrajú

Roman Vojtek, Andrea Kerestešová, Veronika Freimanová, Svatopluk Skopal, Nina Divíšková, Alžbeta Stanková, Jaromír Nosek, Ondřej Veselý, Jakub Prachař, Ibrahim Maiga, Antonie Talacková, Ladislav Hampl, Marián Labuda st., Marta Sládečková, Veronika Žilková, Jiří Štěpnička, Jan Šťastný, David Prachař, Mahulena Bočanová, Pavel Trávníček.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC