Vykúpenie z väznice Shawshank

Dráma z prostredia americkej väznice prelomu päťdesiatych a šesťdesiatych rokov minulého storočia bola natočená podľa predlohy Stephena Kinga a je považovaná za jeden z najlepších filmov všetkých čias. Spočiatku tomu však nič nenasvedčovalo. Film totiž prišiel do kín v roku 1994, ale mal veľmi silnú konkurenciu – Pulp Fiction a Forresta Gumpa. Aj napriek tomu bol nominovaný na sedem Oscarov a fanúšikovia si k nemu nakoniec svoju cestu našli.

Celý príbeh sa začína rokom 1947, kedy pred súdom stoja Andy Dufresne (Tim Robbins), ktorý sa živil ako finančník so špecializáciou na dane, ale je obvinený z vraždy svojej ženy a jej milenca. Hoci je nevinný, aj tak ho odsúdia a čakajú ho tak vlastne dva doživotné tresty. Väznica v Shawshank v štáte Maine rozhodne nie je nič pre slabšie povahy, a tak si Andy spočiatku musí odtrpieť krutú šikanu, fyzické i sexuálne násilie. Po čase sa však spriatelí s Redom (Morgan Freeman) a ďalšími väzňami (vrátane Brooksa Hatlena hraného Jamesom Whitmoreom) a začne si na tvrdý život zvykať.

Po nejakom čase sa mu začnú jeho vedomosti o daniach hodiť. Čírou náhodou zavedie reč s dozorcami a než sa nadeje, robí účtovníctvo celej väznici, vrátane jej riaditeľa Sama Nortona (Bob Gunton), ktorému však zároveň pomáha prať špinavé peniaze. Čas beží ďalej a život mužov vo väzení s ním. Brooks je nakoniec prepustený na slobodu, ale po päťdesiatich rokoch vo väzení tento starý trestanec zisťuje, že život na slobode je pre neho moc zložitý, a v liste svojim priateľom vo väzení píše, že je už unavený tým, ako sa stále bojí. „Rozhodol som sa nezostať,“ napíše Brooks a potom sa obesí vo svojej chatrnej hotelovej izbe.

Ďalšou udalosťou, ktorá zasiahne Andymu do života, je v šesťdesiatych rokoch príchod nového väzňa Tommyho (Gil Bellows). Ten tvrdí, že má dôkazy o Andyho nevinne a môže mu pomôcť v obnovení procesu. Keď sa to ale dozvie riaditeľ Norton, Andyho zavrie na mesiac na samotku a Tommyho nechá zabiť, pretože nechce prísť o svoje príjmy z prania peňazí.

Andy sa ale nikdy nevzdal myšlienky, že sa dostane na slobodu. Bez toho, aby to ktokoľvek tušil, kope si roky svojim geologickým kladivkom únikovú cestu. A jedného dňa sa mu uniknúť naozaj podarí. V banke si potom vyzdvihne Nortonove peniaze získané nelegálnym spôsobom a uteká do Mexika. Ešte než odíde, pošle do novín informácie o praní peňazí v miestnej väznici. Spravodlivosti však nemôže byť učinené za dosť, lebo Norton sa po zverejnení článku obesí.

Neskôr je tiež podmienečne prepustený aj Red, ktorý sa po rokoch za mrežami cíti bezradne, podobne ako kedysi Brooks, ale nakoniec sa rozhodne, že sa vydá za Andym do Mexika.

Tento dramatický a napriek tomu aj dojemný príbeh je ohromujúcim rozprávaním o ľudskej krutosti, ale aj odvahe, vytrvalosti a viere v nádej. Film je strhujúci nielen svojím posolstvom, ale aj vďaka skvelým hereckým výkonom. Aj keď ho v roku jeho uvedenia zatienili iné filmy, dnes je to naozaj film, ktorý patrí na pomyselný filmový Olymp.

Obsadenie

Réžia

Frank Darabont

Predloha

Stephen King (poviedka)

Scenár

Frank Darabont

Kamera

Roger Deakins

Hudba

Thomas Newman

Hrajú

Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler, Clancy Brown, Gil Bellows, Mark Rolston, James Whitmore, Jeffrey DeMunn, Larry Brandenburg, Neil Giuntoli, David Proval,Jude Ciccolella, Paul McCrane, Alfonso Freeman, Ned Bellamy, James Babson, Renee Blaine, Frank Medrano, Don McManus, Brian Libby.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC