Vtedy na Západe

Nesmrteľná klasika filmového plátna, jeden z najlepších westernov v histórii, legendárny príbeh pomsty a chamtivosti – to sú všetko obľúbené charakteristiky jedného z najznámejších westernov. Film vznikol v americko-talianskej produkcii a do kín sa dostal v roku 1968.

V Európe sa stal okamžitým kasovým trhákom, k čomu určite prispelo obsadenie krásnej Claudie Cardinale, avšak hrajú tu aj ďalšie hollywoodske legendy, Henry Fonda, Frank Wolff, Charles Bronson a ďalší. V Spojených štátoch filmu trvalo dlhšie, kým sa presadil, dnes je to však bezpochyby celosvetová kultovka.

Dej filmu je celkom spletitý. Všetko sa točí okolo železnice, ktorá z vyprahnutej pustatiny môže urobiť zlatú baňu. Jeden pozemok pod budúcou železnicou si kúpi aj farmár Brett McBain (Frank Wolff) v nádeji, že voda, ktorá sa pod ním ukrýva, bude skvelým obchodným artiklom pre parné lokomotívy. To sa ale rozhodne nepáči železničnému magnátovi Mortonovi (Gabriele Ferzetti), ktorý si najme toho najlepšieho zabijaka z najlepších Franka (Henry Fonda), aby farmára zastrašil. To však nie je Frankova parketa, preto netrochári a celú rodinu zavraždí. Dôkazy, ktoré na mieste nechá, však vedú k banditovi Cheyennovi (Jason Robards) a jeho gangu. Hrozný pohľad na mŕtvych čaká po príchode domov farmárovu novomanželku Jill (Claudia Cardinale), bývalú prostitútku, ktorá sa stáva jedinou vlastníčkou nesmierne dôležitého pozemku. Frankovi je však na stope záhadný Harmonikár (Charles Bronson) a honba za pomstou aj peniazmi sa tak môže rozbehnúť na plné obrátky.

Klasický western plný napínavých prestreliek, súbojov koltov, odvážnych a krásnych žien, rýchlych koní a planúceho slnka patrí k tomu najlepšiemu, čo tento žáner ponúka. Podmanivé modré oči Henryho Fondy spaľujú viac ako prériové slnko a ženám sa pri ňom podlamujú kolená dodnes. Rovnako tak neopakovateľná príťažlivosť a divokosť Claudie Cardinale nedovoľuje mužom z krásnej Jill spustiť zrak. Úsečné vety drsných mužov, prednesené len tak kútikom úst, kolty prekliato nízko pri páse a zvodné ženy v saloone, to je western, ako má byť.

Obsadenie

Réžia

Sergio Leone

Scenár

Sergio Leone, Sergio Donati.

Kamera

Tonino Delli Colli

Hudba

Ennio Morricone

Hrajú

Henry Fonda, Claudia Cardinale, Jason Robards, Charles Bronson, Gabriele Ferzetti, Paolo Stoppa, Woody Strode, Jack Elam, Keenan Wynn, Frank Wolff, Lionel Stander, Fabio Testi,Al Mulock, Aldo Sambrell, Bruno Corazzari, Aldo Berti, Cris Huerta, Ricardo Palacios.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC