Votrelec

Kultový film Votrelec (angl. Alien) režíroval Ridley Scott a hlavnú hrdinku si v ňom zahrala Sigourney Weaver. Nikto z nich určite netušil, akou veľkou senzáciou sa tento film stane a že bude definovať nový filmový žáner space horror.

Nezameniteľná hudba, atmosféra, špeciálne efekty a zvlášť postava Votrelca sa stali dnes už kultovými záležitosťami a rôzne alúzie i paródie na postavy či scény sa objavujú dodnes v najrôznejších seriáloch, komiksoch alebo iných filmoch. Niet teda divu, že sa tento nesmierne úspešný film dočkal ďalších pokračovaní – Votrelci (1986), Votrelec 3 (1992) a Votrelec: Vzkriesenie (1997).

Dej sa odohráva ďaleko vo vesmíre, kde posádka lode Nostromo zachytí neznámy signál z blízkej planéty, ktorý považujú za núdzový. Po pristátí objavujú mŕtve podivné monštrum a niekoľko zárodkov, avšak než sa stihnú vrátiť na loď, jeden z malých „potomkov“ stihne napadnúť člena posádky. Dôstojník Kane (John Hurt) je aj napriek akýmkoľvek protestom a nariadeniam vpustený na loď a s ním sa tak na Nostromo dostáva aj Votrelec. Zdá sa, že mimozemský tvor už si svoju daň na životoch vybral a kamsi zmizne, avšak neskôr sa objavuje znova, a tak začína boj o prežitie. Ako jedinej, ktorá prežije vyčíňanie tohto netvora, sa podarí uniknúť Ellen Ripleyovej (Sigourney Weaver), avšak zabiť svojho soka sa jej nepodarí.

Skvelý sci-fi horor je dnes naozaj v pravom slova zmysle kultovým filmom, najmä niektoré scény, napríklad tá pri večeri, kedy sa Votrelec doslova prederie von z tela Johna Hurta. Nezameniteľná atmosféra, herecké výkony a špeciálne efekty sú na takej úrovni, že aj keď človeku tuhne krv v žilách strachom, nedokáže sa od filmu odtrhnúť. Votrelec sa jednoducho vie dostať pod kožu každému.

Obsadenie

Réžia

Ridley Scott

Scenár

Dan O'Bannon

Kamera

Derek Vanlint

Hudba

Jerry Goldsmith

Hrajú

Sigourney Weaver, Tom Skerritt, Veronica Cartwright, Harry Dean Stanton, John Hurt, Ian Holm, Yaphet Kotto, Bolaji Badejo.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC