Vlk z Wall Street

Myslíte si, že práca makléra na Wall Street je nuda? Možno dnes, ale boli časy, keď to bola poriadna divočina, kde sa človek mohol presadiť doslova len s vlčími inštinktmi, dravosťou a bezcitnosťou.

Práve toto obdobie opísal vo svojich pamätiach Jordan Belfort, ktorého príbehom sa následne inšpiroval svetoznámy americký režisér Martin Scorsese. V roku 2013 tak do kín vstúpil film Vlk z Wall Street (angl. The Wolf of Wall Street), ktorý následne získal päť nominácií na Oskara.

Scorsese je známy ako režisér kontroverzných filmov aj kasových trhákov a pri Vlkovi z Wall Street sa mu toto všetko podarilo prepojiť. Príbeh rýchlo zbohatnutého Jordana, ktorý úmerne výške svojho konta a rýchlosti, s ktorou naň pribúdali peniaze, zvyšoval aj spotrebu drog, veľkosť a nevšednosť večierkov, rovnako ako množstvo mileniek, je často bizarný a vtipný, ale aj pomerne drsný. Film je plný neuveriteľných scén z firemných večierkov, kde sa doslova šňupú celé hory kokaínu, defilujú na nich zástupy nahých prostitútok, opica jazdí na kolieskových korčuliach alebo zamestnanci organizujú súťaže v hádzaní živými trpaslíkmi. Zdá sa, že Jordan, ktorý sa bleskovo vypracoval z bezvýznamného makléra na multimilionára, našiel hotový raj na zemi, kde je všetko dovolené a nič nie je zakázané. Vlna pracovných, spoločenských i mileneckých úspechov, na ktorej sa Jordan viezol, však nemohla byť nekonečná, zvlášť keď vaša firma s akciami neobchoduje úplne legálne. Do hry preto vstupuje FBI, aby prefíkaného vlka ulovila.

Scorsese do hlavnej úlohy Jordana Belforta obsadil svojho obľúbeného herca Leonarda DiCapria, ktorý vo Vlkovi z Wall Street doslova exceluje, hlavne v scénach, kedy sa pomocou prejavov snaží vyhecovať vlastných zamestnancov, ale nezabudnuteľná je tiež scéna, v ktorej preukazuje svoj komický a pohybový talent, keď je paralyzovaný drogami. Nezmazateľne sa do pamäti divákov drobnou úlohou zapísal aj Matthew McConaughey ako Mark Hanna, teda ako Jordanov mentor v počiatku kariéry, so svojím popevkom.

Obsadenie

Réžia

Martin Scorsese

Předloha

Jordan Belfort (kniha)

Scenár

Terence Winter

Kamera

Rodrigo Prieto

Hudba

Howard Shore

Hrajú

Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie, Kyle Chandler, Jon Bernthal, Matthew McConaughey, Jean Dujardin, Cristin Milioti, Rob Reiner, Jon Favreau, Shea Whigham, Justin Wheelon, Aya Cash, Michael Nathanson, Ethan Suplee, Katarina Cas, Joanna Lumley, J.C. MacKenzie, Ashlie Atkinson, Dan Bittner, Robert Clohessy, Christine Ebersole, P.J. Byrne, Matthew Rauch, Rosemary Howard, Jordan Belfort, Spike Jonze, Sandra Nelson, Bret Shuford, Nicole Rutigliano, Jake Hoffman, Ashley Blankenship, Ward Horton, Madison McKinley.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC