Vikingovia

Seriály vychádzajúce z reálnych historických prameňov a utvárajúce si ich podľa svojho presvedčenia patria v poslednom čase k tomu najpopulárnejšiemu na trhu seriálov s historickou tematikou.

Aj režiséri Johan Renck a Ciaran Donnelly v tomto ohľade stavili na istotu a keď sa rozhodli natočiť film vracajúci sa k fenoménu starovekých Vikingov, oslovili úspešného scenáristu známeho z Tudorovcov alebo Camelota Michaela Hirsta. Ten sa im odvďačil pútavou ságou o najslávnejšom Vikingovi všetkých čias, potomkovi samotného vládcu všetkých vikingských bohov Odina, Ragnarovi Lothbrokovi (Travis Fimmel).

Aj keď sa séria rozbieha pomerne pomaly a dlho trvá, než si zvykneme na charakter hlavného hrdinu, ktorý nie je len vojnovým hrdinom a neohrozeným bojovníkom, ale aj ochrancom a dôsledným udržovateľom vikingských tradícií. Jednou z podstatných zložiek je tak jeho vzťah k božstvám každého druhu. Avšak dominantnou zložkou zostáva precízny pohľad do stredu krvavých bojov, ktorými musí Ragnar Lothbrok prejsť, než sa môže stať tým, kto Vikingov zjednotí pod svojou vládou.

Seriál akcentuje niektoré základné hodnoty, ktoré nebývajú s vikingskou kultúrou spájané úplne zakaždým: okrem známych hrdinstva, odvahy, túžby zomrieť za slávu v boji, je to aj rovnostárstvo (preto hlavnému hrdinovi trvá tak dlho, než sa k moci dostane, a nejde mu vlastne ani tak o moc, ako skôr o zjednotenie Vikingov, ktorí sa tak môžu stať ešte silnejším národom než doteraz) a výrazné postavenie žien. Tieto nie sú len štafážou, prípadne aktérkami milostných a sexuálne orientovaných scén, ktoré sme už v historických seriáloch začali pokladať za samozrejmé. Majú moc intrigovať, podieľajú sa aktívne nielen na skrytých plánoch, ale sú schopné nebáť sa a brať meče do svojich rúk s rovnakou odvahou, ako ich muži.

Čo ešte podčiarkuje pútavosť Vikingov, je herecké obsadenie. Režisér Johan Renck siahol po menej známych tvárach a tie sa mu odvďačili veľmi plastickými, presvedčivými výkonmi. Neplatí to len pre hlavného hrdinu, ktorého hrá Travis Fimmel takým spôsobom, že ani na chvíľu nevieme, či svojho protivníka vyzdvihne medzi svojich vyvolených, alebo mu sekerou pošteklí rebrá. Výborní sú aj Ragnarovi komplici aj protivníci, ako napríklad Katheryn Winnick ako Lagertha, alebo napríklad Clive Standen ako Rollo. Vo výsledku tak máme ďalšiu historickú ságu, v ktorej sa odvaha mieša s láskou, intrigami, nenávisťou, ale správna strana po útrapách a zvratoch dôjde do svojho cieľa.

Obsadenie

Réžia

Johan Renck, Ciaran Donnelly.

Scenár

Michael Hirst 

Kamera

P.J. Dillon 

Hudba

Trevor Morris 

Hrajú

Katheryn Winnick, Clive Standen, Gustaf Skarsgård, Jessalyn Gilsig, George Blagden, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, Maude Hirst, Alexander Ludwig, Linus Roache, Donal Logue, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Nathan O'Toole, Gaia Weiss, Thorbjørn Harr, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Ivan Kaye, Niamh Algar, Moe Dunford, David Pearse, Lalor Roddy.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC