Večný svit nepoškvrnenej mysle

Romantický film z pera Charlieho Kaufmana, ktorého skúmanie ľudskej mysle vyložene baví, zrežíroval Michel Gondry, ktorý si tiež nepotrpí práve na klasické hollywoodske „slaďáky“. Vzniklo tak veľmi zaujímavé dielo o osudovej láske, ktoré v mnohom prekvapilo ako divákov, tak aj kritikov, najmä výkony dvoch hlavných protagonistov – Jim Carrey, Kate Winslet – opäť dokazujú, akí sú títo herci skvelí a hlavne všestranní (Kate Winslet bola za rolu v tomto filme nominovaná i na Oscara).

Celý príbeh je v podstate veľmi prostý. Jedného dňa sa zoznámia úplne odlišní ľudia, emocionálne vyprahnutý Joel Barish (Jim Carrey) a nespútane impulzívna slobodomyseľná Clementine Kruczynská (Kate Winslet), a bláznivo sa do seba zamilujú. Ich vzťah je však veľmi divoký, a tak sa jedného dňa po veľkej hádke Clementine rozhodne využiť služieb newyorskej firmy Lacuna, Inc., kde dokážu ľuďom vymazávať spomienky. Keď sa potom s Joelom stretne, vôbec ho nespoznáva. Joel je zdrvený a rozhodne sa pre rovnaký zákrok. Láska je však silnejšia ako všetky možné aj nemožné technické a iné výdobytky, a tak sa Clementine a Joel zamilujú znovu.

Večný svit nepoškvrnenej mysle (angl. Eternal Sunshine of the Spotless Mind) je veľmi zvláštny film, hlavne vďaka spôsobu rozprávania. Príbeh sa totiž neodvíja chronologicky, ale čiastočne retrospektívne a do toho je preložený ešte rôznymi flashbackmi a spomienkami z Joelovej mysle. Kaufman a Gondry sa navyše rozhodli, že ani žánrovo sa nebudú držať pri zemi, a tak ide o zmes klasickej romance s dramatickými prvkami a sci-fi. „Divnosť“ rozprávania a vizuálneho zobrazenia však len násobí silu príbehu, ktorý sa, aby toho nebolo málo, nesústredí len na ústrednú dvojicu milencov, ale aj na pracovníkov firmy Lacuna. Ukazuje sa tak, ako sa pomocou mazania pamäti a spomienok dá manipulovať s ľuďmi, s ich životmi, ako možno tiež získané informácie využiť aj zneužiť. Večný svit nepoškvrnenej mysle je možno najdivnejším, ale zároveň tiež veľmi emotívnym a najdojemnejším novodobým romantickým filmom, ktorý bol kedy natočený.

Obsadenie

Réžia

Michel Gondry

Scenár

Charlie Kaufman

Kamera

Ellen Kuras

Hudba

Jon Brion

Hrajú

Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst, Tom Wilkinson, Mark Ruffalo, Elijah Wood, Ryan Whitney, Debbon Ayer, Thomas Jay Ryan, Jane Adams, Paulie Litt, Josh Flitter, David Cross, Deirdre O'Connell. 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC