True Detective

Spojte Sherlocka Holmesa, špiónske konštrukcie, v ktorých aj tie najvyššie politické miesta zasahuje temnota bizarných náboženských siekt, pridajte k tomu močiar a aligátory, dochuťte o povodne a hurikány, a máte pred sebou strhujúci, diabolský a neodolateľný svet True Detective.

Dvojica detektívov Martin Hart (Woody Harrelson) a jeho zvláštny parťák Rust Cohle (Matthew McConaughey) sa nám predstavuje v dvoch časových rovinách. V tej prvej v minulosti rieši prípad masových vrážd a miznutia ľudí, v súčasnosti potom sú obaja vypočúvaní FBI, pretože tá sa domnieva, že za vraždy je zodpovedný práve podivínsky Rust.

Už samotná zápletka je jednoducho geniálna: uprostred močiarov a jazier, po povodniach a hurikánoch, sa v Lousiane začnú diať veci: pri strome nájdu zohavené telo, ktoré sa zdá byť súčasťou akéhosi hrôzu naháňajúceho rituálu. Začína vyšetrovanie, ale spolu s ním sa tiež rozvíja vzťah medzi dvoma typmi policajtov. Na jednej strane je len papierový vodca dvojice, vidiecky truľo Martin Hart, ale aj túto veľmi nevďačnú postavu zahral s neuveriteľnou citlivosťou Woody Harrelson. Hlavným myšlienkovým motorom je ale Rust Cohle. Ak niekto v poslednom čase môže byť považovaný za kráľa hercov vo svete mysterióznych seriálov, nemôže ním byť nikto iný ako Matthew McConaughey. Rust je filozofický nihilista, neverí nikomu a ničomu, ale to mu nebráni, aby svoj geniálny mozog zapojil do honby za ľudskými monštrami, ktoré pre ukojenie svojich zvrátených náboženských predstáv potrebujú živých ľudí. A tak cez jeho vnútornú reč, ale aj napínavý príbeh postupne odhaľujeme, že Luisiana je miesto ako stvorené pre sektu, ktorá bez zahanbenia vraždí a týra ľudí, vrátane malých detí – pretože chýbajú archívy, pretože sú všade krokodíly, môžu títo šialenci prevádzkovať svoje mumraje. Rust a Marty postupne odhaľujú desivú pravdu, zároveň sa ale dostávajú až do príliš vysokých poschodí miestnej politiky. Preto prichádza FBI, aby prípad otočila a namiesto skutočných vinníkov ukázala práve na Rusta.

A aj keď si dvaja parťáci práve nepadli do noty, aj keď ich rozdeľuje okrem iného aj fakt, že Rust sa vyspal s Martyho manželkou Maggie (v erotickej scéne s Rastom nesmierne zvodnou Michelle Monaghan), Marty nakoniec pochopí, že zlo, ktorému čelí, je ďaleko väčšie, než podivínska a pre neho temná filozofia Rusta. Preto sa obaja policajti po čase zase spoja, aby odhalili, kto vlastne má na svedomí zmiznutie desiatok ľudí... Seriál je takou drogou, že v zásade nie je možné vydržať dovtedy, než je pred diváka postavený ďalší diel. A keď skončila séria prvá, zdalo sa, že svet o čosi dôležité prišiel. Našťastie, na jún 2015 bola ohlásená a spustila sa séria druhá...

Obsadenie

Réžia 

Cary Fukunaga, Justin Lin, Janus Metz Pedersen, Miguel Sapochnik, Daniel Attias, Jeremy Podeswa, John Crowley. 

Scenár

Nic Pizzolatto 

Kamera

Adam Arkapaw, Nigel Bluck. 

Hudba

T-Bone Burnett. 

Hrajú

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Shea Whigham, Lili Simmons, Jay O. Sanders, Ann Dowd, Paul Ben-Victor, Clarke Peters, Tess Harper, Elizabeth Reaser, Christopher Berry, Brad Carter, Joe Chrest, Dana Gourrier, Michael Harney, Alyshia Ochse, Dane Rhodes, Wanetah Walmsley, Don Yesso, Glenn Fleshler, Charles Halford, Joseph Sikora, Erin Moriarty, Brighton Sharbino, Ólafur Darri Ólafsson, Johnny McPhail, Louis Herthum, Azure Parsons, Kelsey Scott, Jay Huguley, Michael Hartson, Jim Klock, Jackson Beals, Amy Brassette, Andrea Frankle, Ritchie Montgomery, Bree Williamson, Laura Cayouette, Todd Giebenhain, Jon Eyez, Jaren Mitchell, Shane Jacobsen, Lucky Johnson, Joshua Leonard, Nic Pizzolatto, Tom Proctor, Dave Davis, Terry Moore, Ritchie Coster, Leven Rambin, Abigail Spencer, Lolita Davidovich, James Frain, Riley Smith, Adria Arjona, Michael Hyatt, Christian Campbell, Emily Rios, Ronnie Gene Blevins, Timothy V. Murphy, C.S. Lee, Rick Springfield, Ashley Hinshaw, W. Earl Brown, David Morse, Fred Ward, Yara Martinez, Mariano Mendoza, Miranda Rae Mayo. 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC