Titanic

Osud zaoceánskeho parníka, ktorý bol považovaný za nepotopiteľný, a napriek tomu pri svojej prvej plavbe v roku 1912 nikdy nedorazil do svojho cieľa, bol na filmovom plátne spracovaný už mnohokrát. Avšak v roku 1997 režisér James Cameron predstavil divákom americký veľkofilm Titanic, ktorý sa stal nielen jedným z najnákladnejších filmov všetkých čias, ale patrí tiež k tým najúspešnejším v novodobej histórii kinematografie. Získal neuveriteľných jedenásť Oskarov vrátane toho za najlepší film roka.

Plavba, ktorá mala byť demonštráciou ľudského úspechu a technickej vyspelosti, sa v noci 14. apríla 1912 premenila na obrovskú tragédiu. Dovtedy najväčší parník na svete, ktorý mal prepravovať cestujúcich z Európy do Severnej Ameriky, narazil osudnú noc na ľadovec a zmizol na dne oceánu. Titanic fascinoval aj Jamesa Camerona, ktorý sa rozhodol, previesť tento dramatický príbeh na filmové plátno. Dej sa tak točí neustále okolo lode, avšak odohráva sa v dvoch časových rovinách – v roku 1996 a 1912. Lovec pokladov, Brock Lovett (Bill Paxton), hľadá vo vraku Titanicu diamant známy ako Srdce oceánu. Namiesto neho však nachádza kresbu nahej mladej ženy, ktorou sa ukáže byť už storočná Rose Calvertová (Kate Winslet). Rose Lovetta vyhľadá a začne rozprávať svoj príbeh.

A tak sa vracia späť na Titanic, na ktorom cestovala ako bohatá šľachtičná v prvej triede, aj napriek tomu sa však stretáva s Jackom Dawsonom (Leonadro DiCaprio), chudobným maliarom, ktorý vyhral lístky na Titanic do tretej triedy v pokri. Tak sa začína odohrávať jedna z najväčších lovestory filmového plátna, ktorá vyvrcholí tragickou nocou, keď loď narazí do ľadovca a začne sa potápať. Osud dvoch milencov i nádherného diamantu pozná len Rose, avšak Lovettovi všetko neprezradí a pár detailov si necháva len pre seba.

Titanic býva označovaný tiež ako najromantickejší film všetkých čias. Cameron venoval naozaj väčšiu časť filmu láske Rose a Jacka, ale scény potápajúcej sa lode sú strhujúce. Navyše z predstaviteľov hlavných úloh sa razom stali celosvetovo obdivované hviezdy, ktorých kariéra stúpala strmo nahor. Titanic sa tak stal synonymom pre samé naj.

Obsadenie

Réžia

James Cameron

Scenár

James Cameron

Kamera

Russell Carpenter

Hudba

James Horner

Hrajú

Leonardo DiCaprioKate Winslet, Billy Zane, Kathy Bates, Bill Paxton, Gloria Stuart,Frances Fisher, Bernard Hill, Jonathan Hyde, David Warner, Victor Garber, Danny Nucci, Suzy Amis, Ewan Stewart, Ioan Gruffudd, Richard Graham, Ron Donachie, Bernard Fox, Eric Braeden, James Cameron, Seth Adkins, Tricia O'Neil, Anne Fletcher.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC