The IT Crowd

Kultový britský sitcom z prostredia IT z pera Grahama Linehana (okrem iného autora napr. Black Books) patrí k najobľúbenejším a najúspešnejším seriálom z Anglicka. Prostredie, v ktorom sa ako ryba vo vode budú cítiť všetci informatici a počítačoví nadšenci je v podstate uletenou paródiou ich samých.

Seriál si tak pohráva s životom nerdov – ľudí, ktorí sú mnohokrát veľmi inteligentní, ale zameriavajú sa iba na jednu oblasť, a tak nie sú príliš schopní bežného života – s ich asociálnosťou, ktorá ich môže dostať do množstva vtipných situácií. Seriál bežal od roku 2006 v štyroch sezónach, ale fanúšikovia sa nemohli svojich hrdinov len tak vzdať, a tak v roku 2013 uzrel svetlo sveta celovečerný film s názvom The IT Crowd: The Internet Is Coming Special.

Dvaja ajťáci spolu zdieľajú pivničnú „kanceláriu“ v inak honosnej budove firmy Reynholm Industries. Síce s pracovným prostredím nie sú príliš spokojní, ale na druhú stranu im celkom vyhovuje, že sú takto separovaní. Ostatným príliš nerozumejú, a keď idú „hore“, cítia sa dosť nepatrične, väčšinou sa im stane nejaký trapas. Roy Trenneman (Chris O'Dowd) je celkom lenivý, pracovným povinnostiam sa snaží dôsledne vyhýbať. S komunikáciou je na tom však o niečo lepšie než jeho kolega Maurice Moss (Richard Ayoade), čo je typický „ajťák“ a nerd. Vyjadruje sa čo najodbornejšie, čo ho robí ešte komickejším a ostatní ľudia mu vôbec nerozumejú. Rovnako ako Roy aj Moss úplne ignoruje šport, ak sa ich spýtate na názor ohľadom futbalového zápasu, sú obaja úplne stratení. Život sa im obráti hore nohami, keď im pridelia novú vedúcu IT oddelenia, ktorej post nesie názov manažérka pre vzťahy. Jen Barber (Katherine Parkinson) je mladá žena, ktorá nevie nič o IT (o skratke IT si myslí, že znamená Internet a Tak – v anglickom origináli Internet Things). A títo traja sa majú zniesť v malom pivničnom priestore. Jen sem vnesie nový vietor, závan bežného života. Aj keď si spočiatku títo traja nerozumejú, lebo na seba v podstate hovoria cudzími rečami, časom sa z nich stanú priatelia.

The IT Crowd Ajťáci sú vtipným sitcomom, ktorý ťaží z kontrastu „normálneho sveta“ s tým IT a tiež zo stretávania mužských a ženských názorov. Tieto dva protipóly sú zdrojom všetkých vtipných situácií. Komika seriálu ale tiež zo značnej miery stojí na výkonoch hercov, ktorí sú tu neprekonateľní. Ich slovné prestrelky, ale tiež grimasy sú snáď v každej epizóde hotovým koncertom. Výhodou seriálu je tiež to, že sa u neho nepobavia len nadšení počítačoví maniaci, ale aj ľudia, ktorí tomuto prostrediu vôbec nerozumejú. Jednoducho The IT Crowd je klasickým britcomom, ktorý si v žiadnom prípade nesmiete nechať ujsť.

Obsadenie

Réžia

Graham Linehan, Richard Boden, Ben Gosling Fuller.

Scenár

Graham Linehan

Hrajú

Chris O'Dowd, Richard Ayoade, Katherine Parkinson, Christopher Morris, Dolly Wells, Matt Berry, Noel Fielding, Alice Lowe, Belinda Stewart-Wilson, Peter Serafinowicz, Adam Buxton, Alex MacQueen, Adam Leese, Graham Linehan, Benedict Wong, Laura Pyper, Togo Igawa, Guy Henry, Gemma Chan, Hazel Douglas, Simona Brhlíková, Orlando Seale, Alexandra Weaver, Alexandra Roach, Silas Carson, Amelia Bullmore, Sophie Colquhoun, Sarah Hadland, Ty Glaser, Peter Sullivan, Nicholas Burns, Rachel Riley, David Schaal, Lucy Robinson, Simone McAullay, Oliver Chris, Simon Kunz, Nathalie Cox, Tom Meeten, Adrian Schiller, Marc Small, Ralph Ineson.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC